BOEKBEOORDEELÏNG. Velddienst- en Gevechtsoefeningen. Eene bijdrage tot opleiding van onderaan- voerders van het Indische leger door J. C. van den Belt. II. Handelingen uit den kleinen Oorlog tegen den inlandschen vijand. In dit deel zijner „Velddienst- en gevechtsoefeningen" heeft de Heer van den Belt zich blijkbaar in hoofdzaak ten doel gesteld aan te geven, hoe meerdere afdeelingen, ook al zijn zij met verschillende opdrachten uitgezonden, elkander moeten trachten te steunen, indien vermeend wordt, dat een harer ondersteuning behoeft. Vooropstellende, dat dit beginsel als geheel juist erkend moet worden, dient er echter ook aan te worden gedacht, dat men bij de eene afdee- ling niet altijd goed zal kunnen onderscheiden, wat er bij eene andere gebeurt en dat het dus meermalen zal voorkomen, dat eene gewenschte ondersteuning, die verleend had kunnen worden, uitblijft, omdat men den toestand verkeerd beoordeelt. Den Commandant, wien dit overkomt, mag daarvan geen verwijt gemaakt worden, daar de hoofdfout ligt bij den bevelhebber, die blijkbaar eene onvoldoend sterke troepenmacht tot het bereiken van eenig doel bestemd heeft. Houdt men zich hieraan niet, dan zal daarvan allicht het gevolg zijn, dat in de andere richting over dreven wordt en steeds, indien er slechts ergens gevuurd wordt, het „marcher au canon" wordt toegepast, waartegen S. terecht op blz 25 [punt 5] waarschuwt. Het beste middel om er toe te geraken, dat in deze kwestie zoo veel mogelijk den juiste\i middenweg bewandeld wordt, is m.i. het geven van goede, volledige bevelen, dus ook duidelijke aanwijzingen omtrent den toestand des vijands, de sterkte en taak der elders optredende afdee lingen, enz., daar deze bepaald noodig zijn om den toestand bij elders op tredende afdeelingen naar behooren te kunnen beoordeelen. Zooals in het volgende zal blijken, heeft S. dit beginsel niet altijd toegepast en 3/4 van zijn werk gewijd aan oefeningen tot het kweeken van initiatief, waar de bevelvoering meestal te kort schoot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 590