HET INDISCHE POLITIEWEZEN. 'i Zal zeer zeker een ieder, na inzage van den titel van dit arti kel, op het allereerste gezicht vreemd toeschijnen, dat een officier er toe overgaat in een speciaal militair tijdschrift eene verhan deling te leveren over politieaangelegenheden. Gaarne erken ik zelf ook het vreemde ervan, niet omdat leger en politie totaal niets met elkander te maken hebben, maar omdat ik mij zelf" geheel beschouw als een leek op politiegebied. Immers, de orga nisatie van het politiewezen in de Europeesche rijken vereischt eene nauwgezette, zeer uitgebreide studie, en alleen eminente mannen op dat gebied (specialiteiten zegt men tegenwoordig) wa. ren in staat eene politie samen te stellen, die in de wereldsteden met haar enorm groote bevolking, waaronder boosdoeners van professie, voldoet aan alle eischen. Gelukkig echter voor mij is het politiewezen in Indië veel een voudiger, een ingewikkeld raderwerk bestaat hier niet en is ook volstrekt niet noodig en daarom heb ik het gewaagd, daarover mijne gedachten te laten gaan en die hier neer te schrijven. Niemand, zelfs geen bestuursambtenaar, zal mij, geloof ik, tegen spreken, wanneer ik beweer, dat ons thans bestaand Indische politiewezen al uiterst gebrekkig in elkander zit en ik kan mij levendig voorstellen, dat deze politie voor onze bestuursambte naren dagelijks een steen des aanstoots vormt, in plaats dat zij haar beschouwen als hunne rechterhand. Daarom zou ik haast reeds geneigd zijn te beweren, dat wij in Indië eigenlijk nog niet eens eene politie rijk zijn. Men moet waarlijk al een verbazende ongeluksvogel zijn of een zonderling rnensch wezen, als men eens met de politie in aanraking is gekomen, als men zelfs ook maar éénmaal heeft ondervonden, dat zoo'n wezen in een costuum met belachelijk veel geel en een nummer op de linkerborst een die naar is van den Heiligen Hermandad Hij en zijn kornuiten, 't zijn goedaardige, zachtzinnige wezens,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 61