49 gemaakt en heeft er zich met eigen oogen van overtuigd, dat alles in zijne dessa marcheert volgens de parintah's. En alles was in orde. Maar van nachtelijke wandelingen is hij een doods vijand. In het holste van den nacht door zoo'n stikdonkere kam pong te dwalen; o neen, dat doet hij liever nietniet, omdat hij bang is in den donker; neen, volstrekt niet, waarvoor zou hij bang zijn. Maar elk bestuurshoofd, al is zijn gebied ook nog zoo klein, maakt zich in de politiek vijandenen je zoudt het nooit kunnen weten, want Sariman en Setrowongso dragen hem sedert die landrenteperkara nog altijd een kwaad hart toe; neen, je zoudt het nooit kunnen weten en daarom blijft onze burgerva der na achten maar liever thuisde gelegenheid maakt den dief en waarom zich onnoodig in gevaar te begeven. De orang-gardoe kennen al sedert jaren de gewoonten van hun kamponghoofd en rustige rust heerscht des nachts in alle wachthuizen. Dat is ook politie en dat alles te zamen is de inlandsche politie in ons Indië. Politieoppassers en orang-gardoeEuropeaan, Chinees of inlander, weest geruster wordt over u en uwe eigendommen gewaakt. Geen sterveling durft iets kwaads in het schild voeren: het scherpe, allesziende oog van den Indischen Hermandad waart overal rond, geen schavuit acht zich veiligmet hoeveel krissen of revolvers hij zich ook bewapent, manmoedig, den dood ver achtende en getrouw aan haren heiligen plicht, zal de Indische politie den booswicht onvermoeid op de hielen zitten, maar hem nooit inrekenen. Hoe ook assistent-wedono's, wedono's en regenten, in hunne onderdistricten, districten en regentschappen nadrukkelijk belast met alles, wat op de politie betrekking heeft, hoe zij ook hun uiterste best doen om met slecht, onbruikbaar gereedschap nog iets goeds te leveren, hunne ijverige pogingen lijden voortdurend schipbreuk en nog altijd zijn, vooral in de binnenlanden kampak en kedjoepartijen aan de orde van den dag. Maar we bezitten in Indië ook Europeesche politiedienaren. Schouten, onderschouten en politieopzieners, soms met een witte jas, soms in een zwarte jas, soms met een lange, scherpe sabel op zij (maar dan is er iets extra's aan de hand, een executie b.v.) doch gewoonlijk met een geweldigen stok, dwalen op den voet gevolgd door een gekleurden oppas bij voorkeur langs de hoofd- Dl. I, 1902. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 65