50 wegen en wijden daar hun bijzondere aandacht aan een pagger, die gerepareerd moet worden, aan een scheidingsmuurtje, dat vol gens politiekeur dd. zooveel nog gewitkalkt moet worden of aan eene waterleiding, waardoor 3/4 deel van het jaar geen water ge leid wordt; en dat alles, opdat een ieder er van overtuigd zij, dat zij de ijverigste dienaren van het Gouvernement zijn, aan wier oog niets ontglipt. In de kampongs, binnen de kom der kota gelegen, in de Chi- neesche wijk, waar dagelijks op elk uur van den dag tal van onge rechtigheden plaats hebben, waar ook onze militairen zich schul dig maken aan kijverijen en vechterijen, hetzij met hunne kame raden onderling of met de burgers of ingezetenen, of excessen, baldadigheden of insolentiën op straat, in burgerhuizen en voorna melijk in stille drinkwinkels of bordeelen plegen, waar alzoo voort durend de aanwezigheid van eene strenge, rechtvaardige en onom koopbare politie meer dan urgent is, neen, in die buurten ontmoeten we in geen velden of wegen een politieman, een schout is daar niet te vinden. Een paar uur heeft hij reeds doelloos op en neer gedrenteld in de galerij van de kantor besar en gisteren heeft hij zelfs aanslagbiljetten voor de personeele belasting bij de in gezetenen moeten rondbrengen en van avond moet hij weer present zijn bij de receptie van den residentniet om te zorgen, dat de domme koetsiers de parintah's van queue-maken behoorlijk -opvolgen, neen, hij moet zich ergens achter een pot of palm verdekt opstellen en getrouw alle namen noteeren van hen, die heden avond den resident het genoegen zullen doen, zijne receptie te maken tot eene volle, geslaagde receptie. Daarna heeft de ■schout geen trek meer er nog eens op uit te gaan, hij maakt voor ditmaal eens geene nachtelijke ronde om andere ronde- ■doenden te controleeren en er zich persoonlijk van te overtuigen, dat op het bruiloftsfeest van Hing Ho Tan, die daarvoor geene vergunning heeft kunnen krijgen, niet gedobbeld wordt. Hij zal maar liever voor van avond een oppas er op uitsturen en als er iets bijzonders mocht zijn, zal de wachtdoende oppasser, die van nacht in het wachthuisje slaapt, hem misschien wel wekken. Zeker, er zijn ook andere schouten; er zijn er, die aan eene nauwgezette plichtsbetrachting een onvermoeiden ijver paren?

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 66