52 hebbelijke uren van den dag, of zelfs van den nacht, is nu juist- niet het prettigste van hunnen werkkring. Een enkelen morgen in de week eens te paard, vergezeld van den wedono of den schout,, een wijk geinspecteerd in de vroege, rustige, kalme morgen- uren, wanneer men al een zeer éénzijdig beeld krijgt van den algemeenen toestand, dat is dikwijls de eenige practijk van hun politietoezichtde theorie wordt behandeld van achter de schrijf tafel op een koel bureau. Lezer, is het te verwonderen, dat menigeen zich hier dikwijls- afvraagt: „waar is toch onze politie?", wanneer hij door een wreeden koetsier dogkar- of grobakpaarden op onmeedoogenlooze wijze ziet martelen of half dood ranselen, wanneer ons de vin gertoppen jeuken om de zweep uit zijn hand te rukken en diu over zijn eigen lijf te leggen? Blijkt uit dit alles niet, dat onze politie geene politie isdat jaarlijks belangrijke sommen worden uitgetrokken voor tractementen van die niet-politie politiemen- schen, zonder dat er iets noemenswaardigs wordt gepresteerd? Wordt het niet meer dan tijd, dat die middeleeuwsche rommel wordt opgedoekt en dat de hand aan den ploeg wordt geslagenr om eene georganiseerde politie in het leven te roepen, die onder voortdurend en streng toezicht is geplaatst, die onafhankelijk van de bevolking door geene banden van bloedverwantschap of vriend schap aan haar verbonden is; aan wie zelfstandigheid gelaten kan worden en aan wie plichtsbesef is ingeprent en bij wie dat gevoel wordt wakker gehouden door het uitzicht op belooningen en door eene zaakkundige contröle Dan zou het misschien eens kunnen gebeuren, dat het met de algemeene veiligheid van per sonen en goederen beter gesteld werd dan thans het geval is, dat ook de kleine man voelde, dat er naast eene bestraffende, öok eene beschermende politie bestaat, en dat het eeuwige „koe rang terang", hetwelk tot dusverre over vele misdaden wordt uitgesproken, bleek niet eeuwig te zijn, maar naar het verleden verhuisde. De eenige politie, die aan deze eischen kan voldoen, is eene politie op militaire leest geschoeid. Een goed soldaat vereenigt in zich al die eigenschappen, die hem kunnen maken tot een goe den dienaar der politie. In Nederland is zeker 90°/0 onzer poli tieagenten oud-militair en het meerendeel der adjunct-inspecteurs,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 68