53 inspecteurs en commissarissen der politie is oud-onderofficier. Het Nederlandsch-Indische gouvernement schijnt het in begin sel hiermede volkomen eens te zijndaar, waar de politieke toe stand in onze bezittingen van de politie meer eischt dan gewoon lijk, daar werd eene militaire politie in het leven geroepen. In de residentie Batavia vindt men sedert 1862 een korps politie- soldaten, bestemd voor den wachtdienst in de stad Batavia. Met intrekking van de korpsen pradjoerits op Java werden in 1897 in de gouvernements-residentiën op dat eiland in dienst ge steld 10 korpsen gewapende politiedienaren, gevormd en aange vuld uit inlanders uit de Minahassa van Menado- en Amboineezen •en, voor zoover deze niet in voldoenden getale kunnen worden aan geworven, uit Madoereezen en Javanen, met dien verstande, dat laatstgenoemde twee categoriën van inlanders afkomstig moeten :zijn uit een ander gewest dan dat, waarin het korps is gestation- neerd, waarvoor zij zijn aangeworven. Elk dier korpsen staat •onder een Europeeschen instructeur. De 10 korpsen zijn gesta tion neerd in de volgende gewestenéén in Cheribon (ter hoofd plaats), één in Tegal (idem), één in Pekalongan (idem), 2 in Rem bang (te Bodjonegoro en te Blora), één in Banjoemaas (ter hoofd plaats), één in Kedoe (te Wonosobo), één in Madioen (te Pono- rrogo), en 2 in Kediri (te Trenggalek en te Kertosono). Voorts bestaan in de residentie Bantam sinds 1891 nog 2 der gelijke korpsen. In elk der afdeelingen Tjaringin en Lebak is een korps gewapende politiedienaren opgericht, bestaande uit lieden van een anderen landaard dan de Bantamsche bevolking, elk korps onder een Europeeschen instructeur. In de buitenbezittingen werden korpsen gewapende politiedie naren, voor het meerendeel onder Europeesche instructeurs op gericht in de residentiën: de Lampongs, Benkoelen, Palembang, Sumatra's Oostkust, Riouw, Banka, Westeiafdeeling van Borneo, Huider- en Oosterafdeeling van Borneo, Menado, Ternate, Timor, Bali en Lombok en in de gouvernementen Atjeh en Onderhoorig- heden en Celebes en Onderhoorigheden, Ik heb mij niet de moeite getroost in al de staatsbladen de formatie dezer korpsen na te gaan: de titel „korpsen" is stellig ■een zeer wijdsche voor die minimale troepjes politiedienaren, •die over onze bezittingen verstrooid liggen en juist door die ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 69