54 spreide ligging weinig gewicht in de schaal kunnen leggen. Mem was echter met de oprichting dier korpsen vrij wel op den goeden weg, doch de dubbeltjeskwestie is ook al weer hier oorzaak, dat. het blijft bij kleine proefjes, zonder dat iets wezenlijk goeds- gewrocht wordt. Stellig zou eene politiemacht, alleen uit Europeanen (let wel fatsoenlijke menschen en niet zij, die zich het verblijf in eene- beschaafde natie eerst onmogelijk hebben gemaakt) samengesteld, ontegenzeggelijk het best aan de te stellen eischen beantwoor den, het zou zelfs een ideale koloniale politie kunnen worden, doch de aanvulling zou in Indië zelf onvoldoende blijken, terwijl recruteering in Nederland niet alleen groote bezwaren zou heb ben, maar zulk korps ontegenzeggelijk hoogst kostbaar maken, wat onze flnanciëele draagkracht verre te boven zou gaan. Wij moeten derhalve naar ander materieel uitzien en volgens- mijne meening heeft de samensteller van de politiekorpsen op Java den juisten greep gedaan, toen hij bepaalde, dat de korpsen zou den bestaan zoo eenigszins mogelijk uit Menadoneezen en Am- boineezen. In het leger immers heeft de Amboinees (Menadonees) reeds overtuigend bewezen, dat hij een zeer bruikbaar element is, dat- naast slechte eigenschappen, (ik ben geen voorstander van Am- boineezen-vereering, althans niet in die mate, zooals men dat dik wijls in het leger tot in het bespottelijke ziet overdrijvenerken hunne goede eigenschappen, maar heb tevens een open oog voor hunne gebreken), een element dus, dat naast slechte ook tal van goede eigenschappen bezit, die het ook zeer bruikbaar kunnen maken voor een politiekorps. De Amboinees is leergierigalles wat hem nieuw en vreemd is, wekt zijne belangstelling; daarbij is hij over het algemeen van bevattelijken aard, terwijl de meesten hunner in hun ge boorteland reeds vrij goed onderwijs hebben genoten, dank zij den hoogen trap van het inlandsch onderwijs op Ambon en in de Minahassa, zoodat zij bij hunne intrede in het leger meest allen kunnen lezen, schrijven en rekenen, wat hunne opleiding tot politiesoldaat ten goede zal komen 1). 1) Zie ook: Rido, De inlandgehe landaarden in het N.I. Leger en hunne militaire waar de. Ind. Mil. Tijdschrift jaargang 1896. afl 9 en 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 70