55 De directeur der kaderschool te Magelang zal dan ook moe ten erkennen, dat de Amboineezen tot zijne beste leerlingen behooren. De Amboinees is voor een inboorling levendig van aard, heeft een trotsch, hooghartig karakter en laat zich gaarne voorstaan op zijne nationaliteit, terwijl hij als belijder van den Christelij- ken godsdienst zich verre verheven acht boven de andere volken van den archipel, waar tegenover hij een afzonderlijk standpunt bewaart, waarmee hij zich niet licht vermaagschapt en waar- tusschen hij leeft zonder er één mee te worden. Gepensioneer de en gepasporteerde Amboineezen, voor zoover zij niet naar hun ne negorijen terugkeeren, bewonen nabij de groote garnizoenen dikwijls eene afzonderlijke buurt, die zich kenmerkt door bijzon dere netheid en zindelijkheid. Zij stellen zich tegenover den ge wonen inlander op het standpunt der Europeanen en dingen dan ook gaarne naar betrekkingen als schrijver, conducteur, halte chef e.d. Dat tot dus verre bij hen de animo niet bijzonder groot is geweest, om zich aan te melden bij de korpsen gewapende poli tiedienaren op Java, is alleen daaraan toe te schrijven, dat in hunne oogen de positie van een politiedienaar, die hen gelijk stelt met den gewonen inlander te gering is. Hij moet in overeen stemming met zijn trotsch en hooghartig karakter geplaatst wor den op een standpunt, dat hem den Europeaan nabij brengt en dan zullen zijne belangstelling en dienstijver ook bijzonder groot blijken. In het leger toont hij, in veel sterkere mate dan eenig an der inlandsch element, eene bijzondere voorliefde te bezitten voor den soldatenstand, die hem gewent aan orde en netheid. Hij is er trotsch op een goed soldaat genoemd te worden, wat hem eene strenge opvatting van plicht geeft. Hij stelt er hoogen prijs op zijne uitrusting en kleeding keurig te onderhouden en gaat gaarne netjes gekleed. De gewone ondeugden der inlandsche militairen, als opium schuiven, goedverkoopen en mankeeren, worden bij de Amboinee zen bijna niet aangetroffen, waardoor zij zich zeer gemakkelijk onderwerpen aan de militaire orde en tucht, zoodat bij oordeel kundig optreden het handhaven van de krijgstucht weinig moeite

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 71