57 open 1) en men zal geen vrees behoeven te koesteren, dat de aanvulling zal haperen, vooral als het mag gelukken de Amboi- neezen ambitie voor het wapen der marechaussee te doen op vatten. Thans telt het leger 15 Amboineesche veldcompag- nieën, 1 depot-compagnie, plus de Amboineesche marechaussee's, ■allen te zamen 8935 man infanterie. Nog nimmer is de werving, als geene bijzondere invloeden tegenwerkten, gebleken onvol doende te zijn: de reorganisatie van de Amboineesche bataljons kon zonder stoornis plaats hebben en dat nog wel in de jaren van '94 tot '98, toen het leger buitengewone aanvulling noodig had. Er bleek, dat men, om het zoo eens uit te drukken, Am- boineezen kon krijgen, zooveel men wilde, zóó zelfs, dat aan het einde van dit tijdperk, kort vóór de werving der Amboi- neezen gesloten werd, nog detachementen van 200 recruten te gelijk bij het depot-bataljon te Magelang aankwamen. Thans is de werving reeds al meer dan 3 jaren gesloten geweest, zoodat het moment bijzonder gunstig schijnt tot de oprichting van het marechausseewapen, daar thans stof genoeg voorhanden zal zijn voor de eerste oprichting, die 4000 man eischt. Eenmaal tot stand gebracht, zal de aanvulling van 8000 man totaal, voldoende blijken, vooral als men zich niet strikt bepaalt tot de werving op Ambon en in de Minahassa alleen, maar die tevens uitstrekt over de aangrenzende districten of omgelegen eilanden met de zelfde stammen, gelijk de proef reeds werd genomen met bewo ners van de Sangir- en Talauereilanden. Het marechausseewapen wordt gesteld onder de bevelen van officieren en kader, wier eenige werkkring bestaat in het voeren van dit commando, in de voortdurende controle van de onder hunne bevelen gestelde afdeelingen en personen, van wie zij naast strenge tucht en uitmuntend gedrag eenen hoogen dienstij ver vorderen, zóó dat ieder ook zonder daartoe bij bijzondere order den last te hebben verkregen, zal doen, wat plicht hem voor schrijft, al is de taak, die hij zich daardoor oplegt, nog zoo zwaai en al moet zij ook op de onhebbelijkste uren, in het holste van den nacht ten uitvoer gebracht worden. Voor buitengewone daden, die spreken van bijzondere activiteit 1) Deze is sedert weder geopend. Redactie

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 73