HOSPITAAL-KLEED! KG. Het beneden volgend onderwerp is ongetwijfeld van dadelijk ïbelang voor allen, die met het keuren van het waschgoed der hospitalen te maken hebben; voor de administrateurs der hos pitalen, die al de onaangenaamheden van slecht gewasschen hospitaalkleeding voor oogen staan, voor administrateurs en voor de commissies van herkeuring, die, overtuigd ter goeder trouw te zijn, niet altijd overtuigd waren van de gegrondheid van hun goed- of afkeurenook voor de aannemers-waschbazen, •die heel wat soesah en schade ontloopen waren, zoo onderstaande deiten bekend waren geweest. Yan den administrateur van het hospitaal te Weltevreden ■ontving ik twee stukken hospitaalkleeding (kabaai en broek) met verzoek de oorzaak te zoeken van de vuilgrijze kleur der klee- dingstukken en zoo mogelijk middelen ter verwijdering dier kleur aan te geven. Het middel zal eenvoudig en min kostbaar moeten zijn en ■toe te passen door den aannemer-waschman, bovendien geen bijzondere schade toebrengen aan het goed. Een lap van eene afgekeurde kabaai dezelfde vuilgrijze kleur vertoonende, werd in kleine strooken gescheurd, om vóórproeven met verschillende agentia te nemen. Zeepwater van verschil lende sterkte, zeepwater met petroleum, water vermengd met meer of minder soda en water vermengd met ammonia, bleven zonder uitwerking op de grauwe kleur, zoowel bij gewone temperatuur, als bij verwarming en koking. Zwaveligzuur in den vorm van natriumhyposulflet -j- zoutzuur, ontkleurde de stof, maar kan als reinigingsmiddel om verschillende redenen niet in aanmerking komen. Ontkleurd werd de stof verder door verdund chloorwater, door verdund broomwater, door verdunde natriumhypochlorietoplossing

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 78