63 en door eene oplossing van chloorkalk. Het gebruik der drie eerste stoffen, zou ten deele te gevaarlijk, ten deele te kostbaar blijkende laatste stof choorkalk wordt in Europa als bleek- poeder gebezigd. Bekend is de nadeelige invloed, welke chloorkalk, vooral bij onoordeelkundig en te ruim gebruik, op het waschgoed uit oefent. De aanwending wordt in Indië bemoeilijkt door de spoedige ontleding in het heete klimaat en het daardoor werk loos worden, en de ook daardoor veroorzaakte, grootere kosten. Een der beide ontvangen kleedingstukken werd telkens met water bevochtigd aan zon en lucht blootgesteld (natuurbleek) en daardoor wel eenige vermindering der grauwe kleur ver kregen, maar niet zoo sterk als verwacht werd. Het scheen intusschen niet onmogelijk, om bij geregeld herhalen der bleeking, beter resultaat te verkrijgen. De tot dusverre genomen proe ven, met name het onveranderd blijven der stof, door behandeling met zeep, soda en dergelijke hadden bewezen, dat de kleeding stukken, zooals de „voorwaarden" het van den aannemer eischen „in voldoende mate van vuil gereinigd zijn," voor zoover zeep en soda hiertoe in staat zijn. De ontkleuring door bleekmiddelen daarentegen kan aanduiden, dat het waschgoed niet voldoende onderworpen wordt aan het natuurlijk bleekproces: blootstelling aan het zonlicht in vochtigen toestand. De eisch „voldoende gebleekt" is trouwens niet in de „voor waarden" opgenomen. Evenmin worden den aannemer eischen gesteld omtrent het te gebruiken waschwater. Toch is het niet onmogelijk, dat bij onvoldoend bleeken en drogen, ziektekiemen, uit besmet kali water, met het waschgoed, het hospitaal binnen komen. De waschman van het hospitaal te Weltevreden woont op „Pintoe besie," waar de langs-stroomende kali op zijn vuilst is, als be nedenstrooms van de stad gelegen. Dat de vuile kleur van het water en het drogen in eene stoffige, vuile omgeving, zooals dikwijls het geval is, niet tot de helderheid van het waschgoed bijdragen, ligt voor de hand. Erkend moet worden, dat de reiniging van hospitaalkleeding bijzondere moeilijkheden biedt, door de meestal ruimschoots aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 79