- 65 gehalte bevrijd, door afdampen onder watertoevoeging, en de resteerende vloeistof op kwik onderzocht. Kwik bleek aaniuezig te zijn. Daar chloor het werkzame bestanddeel is van koningswater, waren thans ook de verschillende bleekproeven met chloorhouden- de en daarmee overeenkomende stoffen verklaard. Ten einde te kunnen beoordeelen, hoeveel kwik of zwavelkwik er ongeveer noodig is voor de grauwe kleur van het waschgoed, werd een lapje, 20 gram wegende, met verdund koningswater behandeld, de verkregen oplossing door zwavelwaterstof gepraecipiteerd, en het gevormde zwavelkwik gewogen: 6 milligram ongeveer 5 mg. kwik. Daar een jas ongeveer 270 gram, een broek 200 g. weegt, zou de bovengenoemde hoeveelheid als zeer ruwe maatstaf aangeno men een jas 67,5 mg. kwik 81 mg. zwavelkwik, een broek 50 mg. kwik 60 mg. zwavelkwik bevatten. De bron van het in de kleeding aanwezige kwik, is waarschijn lijk te vinden in de smeerkuur met kwikzalf, hoewel ook andere kwikpraeparaten in aanmerking kunnen komen. Inwendig toe gediend kwik kan in het zweet overgaan. Ook kan zwavelkwik in, met sublimaat gedesinfecteerde klee ding, gevormd worden, door den invloed van zwavelwaterstof uit kaliwater en lucht. De reden van de gelijkmatig-zwartachtige kleur van een deel der hospitaalkleeding is derhalve niet: onvoldoend wasschen, maar toe te schrijven aan de aanwezigheid van zwavelkwik, in den vezel der stof zelve gevormd, en door zeep niet te verwij deren. Verwijderd zou de kleur misschien kunnen worden, door langdurig bleeken, maar juist de lange duur, welke deze behan deling zou vorderen, staat de toepassing er van in den weg. In aanmerking komen verder voor de ontkleuring: chloorkalk, chloorwater en broomwater. Chloorkalk zou door den waschman kunnen worden toegepast, evenwel, zooals reeds gezegd, wordt chloorkalk in ons klimaat spoedig ontleed en daarmee bijna werkloos. Groote hoeveelheden er van zouden dus noodig zijn, wat betrekkelijk kostbaar zou worden, en de in de chloorkalk aanwezige kalk zou wellicht schadelijker zijn voor het goed, dan het chloor zelve. Goede Dl. I, 1901. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 81