66 chloorkalk bestaat nl. uit circa gelijke deelen calciumhypochlo- riet, (het chloor ontwikkelende werkzame bestanddeel), chloor- calcium, kalk en water. Volgen chloorwater en broomwater. Beide stoffen zijn te gevaarlijk om door den waschman te worden toegepast; misschien kan het evenwel in de practijk doenlijk blijken, om in het hospitaal zelve nu en dan de ont kleuring te doen plaats hebben. Chloorwater werkt sterker, en is goedkooper dan broomwater, wordt echter ook, bij lang bewaren, slapper. Het kan door den apotheker bereid wordenbereiding en bewaring leveren echter moeilijkheden op; verzending kan slechts als zoodanig plaats hebben in stopflesschen. Broomwater wordt bereid door eenvoudige menging van bro mium met water, waarbij de, vooral de oogen sterk prikkelende dampen, gevaarlijk kunnen zijn voor den bereider. Broom is verbazend expansief, zoodat slechts buitengewoon goed sluitende stoppen, den damp er van kunnen tegenhouden. Drie deelen bromium geven ongeveer 100 dln. broomwater. 'De grootere kostbaarheid van broomwater boven chloorwater vervalt dus bij verzending, daar broom als zoodanig kan verzonden worden, en op de plaats van bestemming verdund. Eene proef met een sterk-grauwe broek, leverde op, dat ongeveer 1 grm. bromium noodig was, voor de volledige ont kleuring. De broek werd gelijkmatig wit, zonder plekken. De gouvernementsprijs van 1 grm. broom bedraagt 0,8 cent. De broek droeg den stempel 1898 2 is dus circa 81/2 jaar in gebruik geweest. Bij korter in gebruik zijnde kleeren, dus bij behandeling met broom op gezette tijden, zullen de onkosten natuurlijk geringer zijn, bij behandeling in 't groot daarentegen weer toenemen, door verlies van materiaal ten gevolge van verdamping. Bij eene voorzichtige en spaarzame toepassing, zal broomwater niet bijzonder schadelijk voor de kleeren zijn. Is dus ontkleuring •der hospitaalkleeding met betrekkelijk geringe kosten doenlijk, zonder bezwaren is de behandeling zeker niet, en misschien zal het de voorkeur verdienen van de witte kleur af te zien voor Y en S lijders, daar de grauwe kleur geen aanstoot meer

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 82