OVER SCHIETOPLEIDING. Der entscheidende Gesichtspunkt fur die Infanterie- is die Kriegs-maszigkeit ihrer Schieszausbildung. Kriegsm&szige Schieszausbildung. E. Fiedler. I. Kriegsmaszig! is het beginsel geworden bij de opleiding van den- troep sinds het Duitsche reglement gezegd heeft: „De opleiding van den troep heeft dan eerst naar juiste beginselen plaats gehad, wanneer datgene volbracht kan worden, wat de oorlog eischt, en op het gevechtsveld niets behoeft te worden afgeleerd van hetgeen op het exercitieterrein onderwezen werd." Met drie woorden is aan te geven, wat infanterie bij voorkeur en absoluut kriegsmaszig kennen moet, n.l. gehoorzamen, mar- cheeren en schieten. Dit geldt niet alleen voor de soldaten maar meer nog voor de aanvoerders; deze moeten het vuur kriegsmaszig kunnen leiden. In dezen zin opgevat is het bekende gezegde: Tactiek is schieten en schieten is tactiek" een in alle reglementen erkende waarheid. In ons leger, met onze minstens zes jaar dienende soldaten, kan aan de schietopleiding meer tijd besteed worden dan in eenig ander, en moeten wij daaraan ook meer tijd besteden, daar slechts die troep op de overwinning kan rekenen, welke op eenigerlei wijze een besliste meerderheid bezit. Door een grootere schietvaardigheid, niet door een grooter aan tal geweren, zullen wij die meerderheid moeten verkrijgen. Onder kriegsmaszige opleiding moet verstaan worden eene zoodanige, die bereikt dat op het gevechtsveld slechts „het ge- „vaar" een nog onbekende factor voor den man is. Ons leger

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 84