72 de beslissing niet verkregen wordt door fijnschieten maar door massavuur op die afstanden, waar de onvermijdelijke schattings- fouten onschadelijk zijn. Toen nu in den oorlog van 1866 de meerderheid van het massavuur der sneller schietende achterlaad- geweren bleek, werd dat geweer ook in het Oostenrijksche leger ingevoerd. Ondanks de ervaring van 1866 werd in het schietvoorschrift van het daaraanvolgend jaar, een voorname plaats aan het Ziel- feuer ingeruimd Heet het daar, en vond de geest van dit voorschrift uitdruk king in de volgende woorden: In 1869 werd in Oostenrijk het eerste officiëele schietvoorschrift uitgegeven. Als doel der schietopleiding noemt dit: In den oorlog van 1870 traden alleen troepen, met achter- laadgeweren gewapend, tegen elkander op. De Duitschers leden zware verliezen door het op groote afstanden afgegeven ongerichte massavuur der Franschen. Om dat vuur te kunnen beantwoorden werd naar een geweer met grooter dracht gezocht dan het Fransche „chassepot" had. Tevens werd, om de dan onvermijdelijke, invloedrijke schattingsfouten te kunnen elimineeren, gestreefd naar vlakke hanenom massavuur te kun nen geven naar een snellader, en om veel munitie te kunnen medevoeren naar een kleiner kaliher. Spoedig bleek echter dat bij het streven naar verbetering in eene richting, tevens voordeelen in andere richting verkregen werden; zoo o.a. bleek het gezochte schietpreparaat rookzwak te zijn. „Het is niet voldoende den tegenstander op goed geluk met projec tielen te overstelpen zonder hem daarbij ernstige verliezen toe te bren gen; dat zou niet tot het gewenschte doel voeren en eene munitiever- spilling veroorzaken, welke de noodlottigste gevolgen na zich zou kunnen slepen." „resultaten vprkrijgt men niet door veel maar door juist schieteD.'' „in elke afdeeling minstens cenige voortreffelijke schutters te heb ben en de overigen een voldoenden graad van bedrevenheid te doen bereikeu in het zelfstandis.' gebruik van het geweer, voor de minder moeilijke gevechtstoestanden."

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 88