73 Het in 1870 voor het Oostenrijksche leger uitgegeven schiet- voorschrift legt nog den nadruk op „Zielfeuer" en noemt het schieten „einen hochwichtigen Theil der Ausbildung." In 1879 verscheen met de nieuwe „Schiesz Instruction" het massavuur in het Oostenrijsche leger, de volgende woorden de finieerden het begrip Om goed te doen uitkomen dat men ongericht vuur op het oog had, was er bijgevoegd: De waarde van het Zielfeuer werd in het exercitiereglement toegelicht door de bepaling, dat het tirailleurvuur voornamelijk door de scherpschutters afgegeven moest worden en eerst op ■de kleine afstanden meer algemeen kon worden toegepast. Het repeteergeweer, in 1886 ingevoerd, maakte nieuwe bepalingen noodzakelijk. Ook deze waren gebaseerd op het begrip massavuur maar naast de reeds opgedane ervaring werd gewezen op de munitie verspilling, zoodat wij in deze,, Nachtragen" op het Oosten rijksche schietvoorschrift de beginselen van het Zielfeuer opnieuw sterker uitgedrukt vinden. Toen in 1889 een nieuw reglement verscheen, was het begrip massavuur geëlimineerd en hield het reglement verder in: Het reglement verscherpte de bepalingen van het gericht vuur, terwijl de zinsnede werd ingevoegd: Een reactie ten gunste van het gerichte vuur was dus geko men, wat duidelijk bleek uit het Oostenrijksche schietvoorschrift van 1890. Eerst het schietvoorschrift van 1895 ruimde aan het afdee- lingsvuur een, hoezeer ook bescheiden, plaats in. Wat dit vuur betreft, reeds in 1881 had generaal Wuich ge wezen op de spreiding van den afdeelingsbundel en trefferreeksen „worden vele geweren in eene beperkte ruimte bij groote vuur- snelheid tegen betzelfde doel gebezigd dan noemt men dit massavuur.'' „hierbij bemoeilijken de opgewondenheid en de voor den troep hangende rook, hot rustig en uauwkeurig opvatten van het doel." „Vuur zonder uitwerking is munitieverspilling, schaadt het moreel van den eigen troep en verheft dat van den vijand." „Resultaten worden slechts door goed niet door veel schieten verkregen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 89