74 van 300 2100 passen graphisch voorgesteld. Hetzelfde deed de generaal Le Joindre (1) op afstanden van 400 2000 M. In 1896 gaf generaal Rohne zijn uitstekende, veel opzien ver wekkende „Schieszlehre für Infanterie" uit, welker beginselen overgenomen werden in het nieuwe Italiaansche schietvoorschrift. Aangevuld werd dit werk door een artikel in het „Kriegstechnisch Zeitschrift" van 1898, 4e Heft (2), door de „Neue Studiën" (31 en door Bas gef echtsmaszige Abtheilungsschieszen der Infanterie" (4). Generaal Rohne kwam tot de conclusie, dat het verloren moeite, tijd en kracht is de schietvaardigheid van den man te vergroo- ten als daarmede niet hand aan hand gaat de ontwikkeling van het vermogen afstanden juist te schatten. Om alle misverstand te voorkomen voegt hij er bij: Het is een groote dwaling uit mijn studiën te besluitendat men de tot dus verre gevolgde methode van schietonderricht zou hunnen stakenin tegendeelzelfs"en verder: Gelukt het ons door eenra- tioneele schietopleiding het aantal schutters te vergrootendat in liet gevecht zoerkelijk richtdan is de Duitsche infanterie onoverwinne lijk" en zou ik er bij willen voegen, de onze. Naar vermeend wordt mag, bij den tegenwoordigen stand van het vraagstuk, het infanterievuur genoemd worden een, onder leiding van officieren en kader staand massavuur. Dat men zich bewust is van de moeilijkheid der leiding blijkt wel uit de vele bepalingen, waarmede men getracht heeft dit vuur een zoo vast mogelijken vorm te geven. In hoeverre daar mede het doel bereikt is, zal de toekomst moeten leeren. II. De wijze waarop een troep in het schieten opgeleid moet wor den, dient rekening te houden met de resultaten, die met het schietwapen verkregen zullen worden, wanneer het in handen is van den troep in het gevecht, d.w.z. in handen van personen waarvan verreweg het grootste deel meer of minder abnormaal is tengevolge van zenuwoverspanning, hetzij door den indruk (1) Tirs de combats individuel9 et collectifs. (2) Gedanken über das Infanterie Gewehr der Zukunft. (3) Neue Studiën über die Wirkung des Infanterie Gewelirs beim gefechtsmas zigen Abtheilungschieszen. (4) "Welche Wirkung hat es und wie werden die Aufgaben dafiir gestellt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 90