75 van het gevaar, hetzij door vermoeidheid, hetzij door beiden. In verband met de appreciatie van het kunnenvan een zoo- danigen troep hebben zich twee opleidingssystemen ontwikkeld,, waarvan het eene gebaseerd is op de mogelijkheid, dat een troep, in den strijd als regel in staat is de vizierlijn op het doel te brengen, en het andere aanneemt, dat dit als regel niet mogelijk is. Het resultaat van het geweervuur in het gevecht is, dat slechts een zeer klein deel van de verschoten projectielen treffers zijn en dat slechts een deel dezer treffers een gevolg is van gericht vuur. Door vermoeidheid en overspanning komt de arm van den schutter zoodanig in trilling, dat de schootshoek zelden de juiste is en dat hij meestal te groot wordt. Men ga eens na wat het gevolg is, wanneer een projectiel den loop verlaat onder een schootshoek, die slechts 1° grooter is dan die, welke met den afstand van het doel overeenkomt En toch, als men zich de grootte van 1° voorstelt dan zal toege geven moeten worden, dat een dergelijke afwijking zeer gering is. Men vraagt zich af of in het gevecht niet veel grooter fouten gemaakt zullen worden en beantwoordt dit toestemmend als men nagaat onder welke omstandigheden slechts een gerichte treffer verkregen kan worden. Hiertoe is o. m. noodig, l6. dat de schutter het doel zóó goed ziet, dat hij er op richten kan; 2e. dat de afstand van het doel juist geschat en het vizier overeenkomstig gesteld is; 3e. dat in verband met verlichting, temperatuur, windrichting e. d. een richtpunt bepaald en het geweer daarop gericht wordt. Men stelle zich nu den schutter voor in het gevecht, zei beschoten, trachtend een klein, zoo laag mogelijk doel te vormen, tengevolge waarvan zelfs eenigszins hoog gras het doel aan zijn blikken onttrekt, en onder den indruk van het gevaar, dat hij- waarneemt doordat in zijn nabijheid kameraden buiten gevecht worden gesteld. Zonder overdrijving mag men aannemen, dat in vele gevallen van de bovengestelde eischen voor een gericht schot slechts een enkele vervuld zal worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 91