76 Zeer zeker zal, naarmate de indruk van het gevaar kleiner is, in meerdere mate aan de gestelde eischen worden voldaan, ■doch die indruk kan ook zoodanig zijn, dat de man een dekking tot het uiterste benut en zijn geweer zelfs niet in den aanslag durft of kan brengen. Vooral echter is het bepalen van den afstand tot het doel moeilijk, als men nagaat dat bij oefeningen zeer goede schutters een gemiddelde fout van 121/2 maken, een fout die natuurlijk in het gevecht veel grooter wordt, zoo zelfs, dat herhaaldelijk troepen (Duitsche en Russische) op afstanden van 1000 passen en meer tot den stormaanval overgingen in de meening, dat zij ■den vijand zeer nabij waren. Bovendien is ten allen tijde gebleken, dat het stellen van het vizier tijdens het gevecht tot de uitzonderingen behoort. Russi sche officieren verklaarden dat het bijna nooit geschiedtin het gevecht bij Magersfontein (Zuid-Afrika) vond men zeer nabij de Boerenstellingen Engelsche geweren, waarvan het vizier op 1000 Yard was gesteld. Brengen we nu nog de fouten in rekening, die ontstaan dooi de ongemakkelijke houding tengevolge van de geringe plaats ruimte, welke een schutter dikwijls gelaten wordt in een dichte tirailleurlinie, dan mag aangenomen worden dat gerichte treffers verreweg de minderheid vormen. Zooals gezegd, in verband met de appreciatie van het bo venstaande, ontstonden de beide genoemde methoden, welke wel beiden rekening houden met de richtfouten, die in het ge vecht gemaakt worden, doch de grootte van die fouten ver schillend beoordeelen. De eerste neemt matige richtfouten aan en stelt op den voorgrond, dat het mogelijk is een gericht en geleid vuur af te geven, waarbij de middelste baan van een bundel ■en dus de kern in het doel gebracht kan worden, zoodat bij ver plaatsing van het doel de bundel overeenkomstig verplaatst wordt. De tweede neemt als de voornaamste oorzaak der spreiding aan de groote overspanning der onder den invloed van het gevaar vurende schutters, waardoor groote richtfouten ontstaan ■en dus een aanzienlijke spreiding. Volgens haar zijn de overspannen schutters veelal niet in staat

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 92