78 kunnen uitoefenen op den tijd, gedurende welken hij in staat zal zijn nog verplaatsbare bundels te schieten. Bij het begin van het gevecht zal herhaaldelijk van gericht vuur sprake kunnen zijnmet het grooter worden van het gevaar, met den duur en de hevigheid van het gevecht zal het geweer vuur steeds minder gericht en ten slotte ongericht afgegeven worden. Bij geringe discipline kan het streven der schutters om zich te dekken zoodanige afmetingen aannemen, dat zij met het hoofd onder de dekking blijven, waardoor een vuur onder groote ele vatie afgegeven wordt, waarbij de korte afstanden buiten de vuur- uitwerking blijven en der tegenpartij de gelegenheid tot den storm aanval geboden wordt. Uit het voorgaande wordt geconcludeerd dat in den oorlog wel rekening moet worden gehouden met gerichte maar meer nog met ongerichte treffers en dat het aantal der eersten kleiner wordt met het grooter worden van het gevaar, dat ten slotte zoo danige afmetingen kan aannemen dat er nog alleen sprake kan zijn van ongerichte treffers (vaste bundel). Zijn velen onzer ook al in staat inlichtingen te geven omtrent den gemoedstoestand onzer troepen in het gevecht, beperkt is het aantal dergenen, die spreken kunnen van hevige gevechten. Bo vendien houdt de waarde dier beoordeeling nauw verband met den toestand van den waarnemer zelf, welke niet te beoordee- len is. Beter schijnt het me daarom dien gemoedstoestand af te leiden uit de resultaten, verkregen in het gevecht. "Waar nu herhaaldelijk door ooggetuigen geconstateerd is, dat bij den vijand de verliezen zeer gering waren zelfs op kleine afstanden en wanneer de vurende troep bestond uit Europeanen, die soms zelf niet of weinig beschoten werden, daar mag aan- -genomen worden, dat tegenover den Europeeschen vijand ook bij onze troepen sprake zal zijn van een vasten zoowel als van een beweegbaren bundel. Hiermede rekening houdende dient bij de schietopleiding ge streefd te worden naar het verkrijgen van een mechanischen aanslag. De opleiding onzer recruten moet van af den eersten dag -daarmede rekening houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 94