79 Om den schutter hierbij te helpen dient men hem een geweer in handen te geven dat zoo licht mogelijk is. Uit dit oogpunt alleen beschouwd zou onze infanterie beter bewapend zijn met de karabijn dan met het tegenwoordige modelgeweer. Practisch is echter gebleken dat het gewicht van ons geweer zt 1 K.G. verminderd kan worden. Een korte bajonet op dit geweer en het geheel niet meer we gende dan 372 K.G. zou het mogelijk maken op den duur van den man te vergen, dat hij in scaat is vijf minuten achtereen, elke minuut vijftienmaal het geweer in den aanslag te brengen. Waar gerekend kan worden op verplaatsbare bundels in het gevecht, daar moet de schietopleiding ook met dezen rekening houden, zoodat de man tevens leeren moet het automatischi ongeveer horizontaal in den aanslag gebrachte geweer snel mecha nisch op den voet van het doel te brengen. De vizierlijn moet dus gemakkelijk, en snel te nemen zijn, d. w. z. de bovenkant van den zoo breed mogelijk afgeplatten korrel moet met den bovenkant van de vizierklep overeenkomen, meer niethet mid den van den korrel te brengen in het midden van de vizierklep heeft geen practisch nut bij het gevechtsschieten. Ongetwijfeld is het streven naar een mechanischen aanslag de quintessens van de voorbereidende schietopleiding. Terecht wordt daaraan dan ook in verschillende legers groot gewicht gehecht. Een goed richter is reeds bijna een goed schutter, zegt het Italiaansche schietvoorschrift, hetwelk tevens bepaalt dat in het bijzonder de recruten den aanslag moeten beoefenen, ook zonder bevel of toezicht, wanneer zij er maar eenigszins gelegenheid toe hebben. Zij moeten daarbij op een willekeurig doel richten zonder af te trekken. In Zweden gaat men zoover van aan te nemen, dat bijna uitsluitend door dergelijke oefeningen de soldaat een goed schutter kan worden, dus bijna zonder een schot te hebben gedaan. Het Oostenrijksche schietvoorschrift verlangt, dat de soldaat gedurende zijn geheelen diensttijd door dagelijksch oefenen (ten slotte in marschtenue) in het aanleggen, richten en aftrekken onder veelvuldige controle een zoodanige vaardigheid en zekerheid hierin verkrijgt, dat hij onder alle omstandigheden zelfs in de opwinding van den strijd mechanisch een gericht schot

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 95