82 een groote mate van juistheid, die uit een oorlogsoogpunt gezien, niet rentegevend genoemd mag worden. Doch bij de opleiding wordt in het geheel geen rekening gehou den met het feit, dat de slechtste vredesschutter in oorlogstijd den besten vredesschutter verre zal overtreffen, wanneer deze laatste meer last van zijn zenuwen heeft dan hij. Of wil men het anders, het verschil in oorlogsschieten tusschen beiden zal zoo goed als nul, in elk geval zonder eenige beteekenis zijn, wanneer beiden in zenuwoverspanning gelijk staan. Indien men dus in staat was een methode van opleiding te bedenken, waarbij de bekwaamheden van den slechtsten schutter zoodanig één met hem werden, dat hij ze in oorlogstijd zoo onge veer zou kunnen toepassen, onze infanterie zou alle overige schiet- geleerdheid over boord kunnen zettenen toch onoverwinnelijk zijn. Het die feiten voor oogen is het plicht ernstig, onpartijdig en vooral zonder gekrenkte eigenliefde na te gaan op welke wijze de schietopleiding in vredestijd een grooter percent nuttig effect zou kunnen opleveren. "Waar tot voor enkele jaren alles verwacht werd van de be staande methode van schietopleiding is de groote terugslag daar op thans merkbaar en wordt door enkelen reeds aangenomen, dat de schietopleiding in vredestijd nagenoeg geen waarde heeft. Anderen meenen uit de practijk der opleiding de conclusie te mogen trekken, dat de zorgvuldigste schietopleiding den leerling- schutter reeds na eenige maanden een maximum van bekwaam heid afhankelijk van individuëelen aanleg doet bereiken, zoo dat de verdere oefeningen slechts dienen om het geleerde te onderhouden. De aanhangers van dit denkbeeld wijzen dan ver der op de wenschelijkheid meer aandacht te wijden aan het vuren op groote afstanden, omdat, zoolang de afstanden tusschen de beide partijen nog groot zijn, de zenuwoverspanning der schutters het geringst zal zijn. Tot zooverre „de scherpschutter." Investigator es stelt zich voor, dat bij het vaststellen van het nieuwe juist- en snelvuurnummer (1) het bestuur van de schiet- vereeniging van de volgende beschouwingen is uitgegaan: „De hoofdfout bij het oorlogsschieten is de gebrekkige aan- 1) Schietwedstrijd te Loosduinen, waar uitgeschreven was een juist-en snelvuurnummer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 98