83 „slag en die fout is zoo groot, dat daarbij alle andere fouten in „het niet verzinken. Tegen die fout moet dus gestreden worden „m.a.w. de schietopleiding in vredestijd moet in de eerste plaats „daarop gericht zijn den schutter een goeden als 't ware machi- „nalen aanslag te doen verkrijgen. „Gaat men de offlciëele (militaire) methoden van schietopleiding „na, dan ziet men dat daarbij zoo goed als niet gestreefd wordt „naar het verkrijgen van den machinalen aanslag. Schietregis- „ters teekenen met angstvallige juistheid de waarde van eiken „treffer op, zonder daarbij te vermelden of die treffer een gevolg „was van bekwaamheid in het stilhouden van het geweer en „juistheid van richten, dan wel een maatstaf was voor de af- „wijking van den machinalen aanslag. „En toch we hebben het reeds gezien, alleen van dezen laat- „sten hangt de uitkomst van het oorlogsvuur af. „Stelt men zich voor een leerlingschutter wiens geweer op „hetzelfde oogenblik, dat hij het in den aanslag brengt, langs „electrischen weg ontstoken werd. De schoten van dien schut ster zouden vallen in een zeer grooten cirkelmaar iedere oefe ning, waarbij gestreefd werd naar het verbeteren van den aan- „slag, zou het gevolg hebben, dat die cirkel kleiner werd, en na „voortdurend stelselmatig oefenen in dien geest, zou de ideaal- „schutter ten slotte een cirkel verkrijgen gelijk aan de spreiding „van het wapen. „De grootte van dien cirkel voor de gewone schutters, na een „zeker aantal maanden stelselmatig oefenen, is vooralsnog niet „aan te geven, maar ieder die geen vreemdeling is in onze heden- „daagsche fabrieken, zal toegeven, dat de voortdurende beoefe ning van een machinale beweging ten slotte een handigheid „doet verkrijgen, die aan het wonderdadige grenst. „Treffers in de schijf, die een gevolg zijn van een machina len aanslag, zullen zeker een juister denkbeeld geven van de be kwaamheden in het oorlogsschieten dan de twaalven van heden. „In het nieuwe juist- en snelvuurnummer meenen we een maat staf gevonden te hebben ter beoordeeling van de geoefendheid „in den machinalen aanslag. „Doordat het aantal schoten, dat in één minuut wordt afge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 99