89 yerstaat men onder brigades steeds eene vereeniging van twee regimenten infanterieDe zwakste brigades vindt men in Duitschland, waar ze normaal 6 bataljons sterk zijn. In Neder land kent men het brigadeverband niet. Alleen bezigt men den naam brigade voor een gemengd detachement, kleiner dan eene divisie, doch waarvan de infanterie minstens één regiment telt. Wanneer men ertoe overgaat de bataljons reeds in vredestijd tot hoogere eenheden te groepeeren, zal het alleszins aanbeveling verdienen de bijna overal gebruikelijke benaming regiment voor l^igade te stellen. Het zonderlinge van het woord brigade, aldus gebruikt, valt des te meer in het oog, daar het Nederlandsch-Indische Leger, behalve infanteriebrigades van 4 bataljons ook nog maréchaus- séebrigades van 20 man kent, om van de brigades van den to- pographischen dienst te zwijgen. Eene tweede, minder gelukkige benaming voor eene hoogere eenheid is „divisie" voor twee of meer batterijen bereden-artil lerie. Het is ons een raadsel, waarom men een vreemd woord gebruikt voor eene eenheid, welke bij het Nederlandsche Leger de Nederlandsche benaming afdeeling" draagt en in Duitschland evenzeer Abtheilung heet. Yoor zoover wij weten, komt van de Europeesche legers alleen in het Russische de naam „divisie" bij de bereden-artillerie met dezelfde beteekenis als bij ons voor. Vroeger, d.w.z. in de 18e eeuw, verstond men in Frankrijk onder divisie het materieel, dat door eene compagnie artillerie bediend werd. Wat men heden ten dage dus eene batterij zou noemen, bestond toen uit eene divisie en eene compagnie. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat wij nevens de divisie bereden artillerie van minstens twee batterijen de divisie maréchausseé van 240 man kennen en daarnevens wellicht nog eene infanterie divisie, zooals de Heer Schutstal van Woudenberg verlangt! Wat men in oorlogstijd noodig heeft, moet in vredestijd öf reeds bestaan of zorgvuldig voorbereid worden. Op grond van dit beginsel achten wij het met den Heer Schutstal van Wou denberg eene van de grootste fouten van onze leg er organisatie, dat de infanterie in vredestijd geen hooger verband dan dat van het bataljon kent. Niet alleen wordt de mobilisatie hierdoor

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 109