97 30 bepaalt de wending. Om dezelfde reden, als boven aan gegeven, is het af te keuren, dat de richting op het middenrot is aangegeven, instede van op den pelotons-Ct. Verder geeft het reglement aan: „De pelotons-Ct, naar wien het middenrot zich regelt, volgt een cirkelboog, die een straal heeft van ongeveer een pelotonsbreedte. De ongedekte korporaal of wachtmeester van den omkomenden vleugel neemt den draf aan, als het peloton in stap is, den galop als het in draf is en strekt den galop uit, als het peloton in dien gang is. De pelotons-Ct. en het middenrot blijven in den gang, waarin zij zijn, de overige ruiters regelen gang en tempo zoo, dat zij gericht omkomen" Waarom imperatief wordt voorgeschreven, dat de ongedekte aan den omkomenden vleugel in draf zijnde den galop moet aannemen, is mij niet duidelijk. Beter schijnt het mij toe, ter wille van de rust bij de wen ding te bepalen, dat ook de omkomende vleugel zijn gang in verband met de voeling, die hij naar het midden te houden heeft, vloeiend zoodanig uitstrekt, dat hij gericht omkomt. Vooral bij zwakke pelotons toch is een omkomen in galop onnoodig en kan dit dikwijls in draf geschieden. En zwakke pelotons zijn, helaas, thans norm geworden. 36 spreekt over den marsch in colonne en verandering van directie, en zegt hiervan „In colonne met vieren zal de omkomende vleugelman, in stap zijnde, zijn boog in korten draf doorloopen." Dit in draf doorloopen is onnoodig, daar in colonne met vieren nimmer 100 M. gestapt wordtdaar ieder ruiter evenwel in het korte oogenblikje der wending zijn paard wel 100 M. kan doen stappen, is dit voldoende om gericht om te komen. Eenvoudiger nog schijnt het mij toe de richting op den om komenden vleugelman te nemen, en deze in den gang te laten, waarin hij is. Zoo geschiedt het dan ook in de practijk, en blijft ook in dit opzicht het reglement een doode letter. 66 behandelt het doortrekken van korte défilés en bepaalt hieromtrent het volgende:

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 117