99 een stuk sawah, waardoor een dijkje loopt, als verbinding tus- schen de bedekte terreinen. Dit dijkje wordt onder vuur genomen door vijandelijke schutters. Om dit nu te passeeren zal ik mij wel wachten de in 66 aanbevolen formatie aan te nemen, doch zal misschien ruiter voor ruiter in galop de gevaarlijke zone doen passeeren. Daar het aantal defilé-gevallen nog zeer voor uitbreiding vatbaar is, die ieder verschillende maatregelen eischen, is het verkeerd een passe-partout aan te geven, daar deze alleen het resultaat heeft, initiatief en persoonlijkheid te benadeelen. 67 geeft aan: het doortrekken van terreinen, die niet toe laten de gesloten formatie te behouden, en geeft hiervoor een huismiddeltje. Zij zegt: „Om bosschen van hoog opgaand hout, of andere terreingedeelten door te trekken, die niet toelaten de gesloten formatie te behouden en om uit die terreinen komende, spoe dig en onverwacht te kunnen aanvallen, laat de Ct. de formatie aannemen van „maakt U gereed"; waarna hij het peloton weder in beweging stelt." Deze wensch ik onder de overbodige te rangschikken. Mis schien is het noodig voor miliciens in Holland voor te schrijven,, dat zij opzij gaan voor zaken, waar zij niet over of door kun nen; van Indische beroepssoldaten mag wel worden verwacht, dat zij zoo verstandig zijn, zich rechts en links te openen, als- b. v. het terrein vol gaten en kuilen zit. 68 bepaalt op welke wijze „binnen het gevechtsveld" ver kend zal worden en zegt: „Het verkennen van een gevechtsterrein, inzonderheid met het doel om tijdig te weten of er zich hindernissen voordoen, die den aanval kunnen belemmeren, het waarnemen van de bewegingen des vijands, ten einde verrassing te voorkomen, 's vijands aandacht af te leiden van onze bewegingen en einde lijk het verijdelen van de voorgenoemde handelingen bij de te genpartij, wordt verkregen door het uitzenden van éclaireurs (verkenners) en gevechtspatrouilles. In enkele gevallen kan het zijn nut hebben, dat de eclaireurs van hunne vuurwapenen gebruik maken tot het bereiken van het doel."

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 119