103 Men begrijpe het wel, het reglement beschrijft het verkennen „op het gevechtsveld"Dus niet hoe of de man hiertoe wordt opgeleid, doch hoe het op het gevechtsveld geschieden moet. En dan heb ik hiertegen zeer veel in te brengen. Op het gevechtsveld toch bestaat geen onderwijzer, evenmin bij het eclaireeren als bij iedere andere verrichting. Steeds evenwel houdt de P. t. p. rekening met onderwijzer en pelotons-Ct., er niet aan denkende, dat op het gevechtsveld deze twee qualiteiten in één persoon, den pelotons-Ct., vereenigd zijn. Het is dus weder „abstreifen von dem auf dem Exerzierplatz Erlernten", wat op het gevechtsveld moet plaats vinden. Yerder schrijft het reglement voor, dat twee der daartoe op geleide ruiters de sabel trekken en in galop voor komen. Waartoe die getrokken sabel dient, is mij niet duidelijk. Af gescheiden van het feit, dat in moeielijk terrein het rijden met getrokken sabel zijne bezwaren heeft, is volgens het Reglement zelf alleen de sabel noodig, om met dit wapen te wijzen naar gaten in het terrein. Hiervoor zou dus wel een ander teeken kunnen worden genomen. Doch eerst dient er de aandacht op gevestigd te worden, dat het „opleiden tot eclaireur" evenmin plaats heeft als het op leiden tot remonteruiter. Het opleiden tot eclaireur niet, omdat niemand zich ooit van eclaireurs bedient. Het gevechtsveld voor de Ned. Ind. Cavalerie is daar, waai de vijand onverhoeds en uit het bedekt terrein op het lijf ge vallen kan worden. Met onze zwakke pelotons en escadrons is alleen succes te ver wachten bij verrassing en bij het maken van grove tactische fouten bij den vijand, zooals het zonder dekking laten van bat terijen enz. Het uitzenden van eclaireurs met het doel om verrassing te voor komen, 's vijands aandacht van onze bewegingen af te leiden (door twee man 's vijands bewegingen waar te nemen en het verijdelen van voornoemde handelingen (alweer door twee man!!) kan men vrij wel nuttelooze aanwending noemen. Het peloton, voorafgegaan door een kleinere of grootere spits, waarbij de pelotons-Ct., zich bewegend in bedekt terrein, en met energie en Dl. II 1902. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 123