110 - Tasch open. Laadt geweer. De karabijn wordt nu geladen en weer aan den riem gebracht, zooals de Ruiterschool te voet dit voorschrijft 65). Erg practisch, als men schieten moet, de karabijn aan den schouder te hangen Was de karabijn bij het afstijgen nog op den rug, zoo was om te kunnen laden eerst nog het C°. Aan den riem geweer vereischt, want van „op den rug" kan te voet niet geladen worden, volgens het reglement. Vervolgens bespreekt 89 het oplossen in groepen, hetgeen op drie wijzen kan geschieden; vervolgens kan verspreid worden ook op 8 wijzen. 90, welke zeker vindt, dat er al verbazend veel tijd met onnoodige zaken verknoeid is, zegt nu: „Het formeeren der ti railleur-linie moet snel geschieden" Verder bevat zij de opmerking, dat bij aanvallende bewegin gen in de tirailleur linie de schutters l1 2 a 2 pas, in verde digende stelling minstens 1 pas, noodig hebben om hun vuur wapen naar behooren te kunnen gebruiken. Deze opmerking is weer een bewijs van het verkeerde om eiïen terrein als norm aan te nemen, hetgeen vrijwel geschied is. In de practijk regelt zich de tusschenruimte van de schut ters onderling naar de tusschenruimte, waarop zich de dekkende voorwerpen bevinden, als kuilen in den grond, struiken, boom stammen, rotsblokken, steenhoopen en dit zoo wel bij den aanval als bij de verdediging. De volgende bevatten het verspreiden en verzamelen, de marsch voorwaarts, het keert maken, het zijwaarts verplaatsen en den aanval, alle zaken van zoo elementairen aard, dat ieder mensch, soldaat of niet, ze kan uitvoeren zonder het ooit gedaan te hebben. Een voorschrift behoort dan ook tot de overbodige zaken voor het Indische leger, bestaande uit beroepssoldaten van minstens 12 jarigen diensttijd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 130