129 n 4- 2 noodzakelijk de formule f-~- terug vinden, die wij in het eerste gedeelte 1) van dit opstel (zie bladz. 184) op geheel andere wijze met behulp van de eigenschappen der binomiaalcoëfficiën- ten hebben afgeleid, en men ziet, dat zulks werkelijk het geval is. Formule (64) kunnen wij thans benutten om de bruikbaarheid van formule (52) nader te controleeren. Daartoe zullen we het geval beschouwen, dat met een opzethoogte is gevuurd, waarvan de verschillende liggingen van het gemiddelde trefpunt in de na bijheid van het doel a priori alle even waarschijnlijk zijn. Heeft men met eene zoodanige opzethoogte een en een schot gekregen, dan is blijkens de tabel op bladz. 12 van het tweede gedeelte 2) van dit opstel rs 0,4443 S50. Blijkens de tafel IV aan het einde van dit opstel correspondeert deze waarde van r2 met eene waarde van 0,2157. Door deze waarde van in (64) te substitueeren en tevens daarin r„ 0,4443 te stellen, vinden we de waarde van r4, behoorende bij een groep van 4 schoten, waarvan er 2 (+-) en 2 gevallen zijn. Uit de aldus berekende waarde van r4 kunnen we dadelijk weer de waarde van r6 berekenen en wel door in formule (64) met 1 te vermeerderen, waarna eene eenvoudige vermenig vuldiging dadelijk de gezochte waarde doet kennen. In de tabel op bladz. 12 van het tweede gedeelte 2) hebben wij de waarden van r, behoorende bij groepen van 2 tot en met 20 schoten reeds volgens de verhoudingsmethode berekend, zoodat wij deze waarden thans met die, gelijk zij met behulp van for mule (64) zijn gevonden, kunnen vergelijken. Om den lezer in staat te stellen zich omtrent de overeenstemming tusschen de uitkomsten van beide rekenwijzen een oordeel te vormen, zijn deze in den navolgenden staat nevens elkander opgegeven. Vooral wanneer men in het oog houdt, dat de verhoudingsme thode ietwat te kleine uitkomsten geeft, dan kan de overeen stemming tusschen de uitkomsten van beide rekenwijzen niet anders dan buitengewoon groot worden genoemd. Men mag derhalve concludeeren, dat de afgeleide formulen, die op de eigen schappen der bétafunctie berusten, volkomen aan het doel beant- Yb -f~ O 1) I. M. T. 1901 Deel II. 2) I. M. T. 1902 Deel I.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 149