151 de bruikbaarheid van een vuurmond den eisch kunnen stellen, dat de zielwand geene scheuren mag hebben. Zeer zeker: is dit het geval, dan is het stuk niets meer waard; maar het kan ook zonder dat één scheur aanwezig is zeer goed totaal onbe kwaam zijn. Evenzoo is eene opzethoogte onbruikbaar, als de kans zeer gering is, dat ze het doel in de spreiding van hare schoten zal omvatten, maar die kans kan zeer goed tot zeker heid stijgen, zonder dat de bewuste opzethoogte eenige noe menswaardige trefkans geeft. Daar het trefferbeeld theoretisch oneindig groot is, zoo is de gebezigde maatstaf in wiskundigen zin eene tastbare ongerijmdheid. De lezer, die onze studie heeft gevolgd, en bekend is met hetgeen over dit onderwerp reeds is geschreven, zal spoedig tot de erkentenis komen, dat hier nog een uitgebreid arbeidsveld zoo goed als geheel braak ligt. Hoewel geen enkel onderwerp uit de artillerie-wetenschap nauwer verband houdt met de prac- tijk van den artillerist, zoo is er toch ook bijkans geen ander aan te wijzen, waarvan de theoretische studie meer verwaar loosd is. Zulks moet te meer verwondering wekken, omdat de behandeling van dit onderwerp geenszins eene zoo uitgebreide kennis der wiskunde vordert, als die der eigenlijke ballistiek, zoodat ieder artillerist tot de ontwikkeling der theorie in meer dere of mindere mate kan bijdragen. Wij hebben in deze ver handeling datgene gegeven, wat onze onderzoekingen op dit ge bied ons hebben geleerd, en wij hopen, dat onze arbeid tot ver dere studiën zal mogen leiden, die ongetwijfeld aan de artillerie wetenschap ten goede zullen komen. J. U. van Loon, Kapitein cler Artillerie.. SoerabaiaFebruari 1902. Dl. II 1902. 10»

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 171