153 beweeglijkheid der moderne transportvloten hebben kunnen, een beweeglijkheid, welke te land zelfs niet door middel van een uitge breid spoorwegnet bereikt kan worden, zij hier melding gemaakt van de landing der Engelschen in Ismaila in 1882. Deze operatie was eigenlijk een verrassende flankaanval tegen de vast op de neu traliteit van het Suez-Kanaal vertrouwende en daarom slechts op •een aanval van het Noorden voorbereide troepen van Ali-Pascha. Op overeenkomstige wijze zouden de zaken in 1866 onder mede werking der vloot hebben kunnen verloopen, indien door het sluiten van een wapenstilstand geen einde gemaakt was aan alle verdere operaties. Zonder op de eigenlijke beschrijving van de Japansche lan dingsoperaties vooruit te loopen, zij er al dadelijk op gewezen, dat Japan in het geheel 175.000 man benevens 29.694 paarden in slechts zes transporten naar het krijgstooneel overbracht. De oorzaken en het verloop van den oorlog tusschen Japan en China zijn algemeen bekend; naast een korte schets der gebeurtenissen zij hier nog medegedeeld, dat de beide eerste landingen der Japanneezen in Chemulpho op Korea voor de oorlogsverklaring plaats vonden, welke eerst den lett Augustus 1894 volgde, en dus meer het karakter droegen van troepen transporten onder vredesverhoudingen. Toch werd onder dezelfde vredelievende verhoudingen op den 25sten Juli 1894 reeds een zeegevecht bij Phaung-doo en op den 29sten bij Asan een gevecht te land geleverd, bij welke beide gelegenheden de Chineezen het onderspit dolven, gebeurtenissen, die wel geschikt zijn om er voor te waarschuwen, dat men in onzen tijd van snel handelen niet te veel vertrouwen mag op het nakomen der tot nu toe gevolgde diplomatieke en volken- rechterlijke gebruiken. 1) Japan zette het transport zijner troepen voort, hoewel de beslissing omtrent de heerschappij ter zee nog niet gevallen was, in een gevoel van overmacht van zijn vloot op de Chineesche. De tot op den 10den September 1894 aan de Peing-yang monding gestationneerde Japansche kruiservloot, welke in opdracht had iedere versterking van de aldaar verschanste Chineesche troepen 1) Noot van den vertaler. Bij den laatsten Grieksch-Turkpchen strijd heeft men diet zelfde waargenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 173