157 waarschijnlijk wordt gemaakt door de grootst mogelijke beweeg lijkheid te ontwikkelen. Evenmin werden de Japansche oorlogsschepen voor transport doeleinden gebezigd en wel niet alleen daarom, omdat de vloot de operaties van het leger steunen moest, maar ook, omdat men inzag, dat een oorlogsschip, hetwelk troepen aan boord heeft, zijn karakter als strijder verliest en bij een vijandelijken aanval in het gunstigste geval slechts een zeer beperkt gebruik van zijn strijdmiddelen kan maken. Als voorbeeld zij medegedeeld, dat in 1878 het Turksche pantserschip Thet-i-bulend, dat troepen van Constantinopel naar Varna overbracht, in zee het Russische oorlogsschip Vesta in zicht kreeg, doch dit niet kon aanvallen tengevolge van den uit een militair oogpunt hulpeloozen toestand, waarin het zich als een gevolg van het transport bevond, doch er slechts op bedacht moest zijn om den belangrijk zwakkeren tegenstander af te weren. Onder de beschreven omstandigheden hadden de Japanneezen weinig keuze onder de stoomers hunner handels-marine; de ingehuui'de schepen werden daarom allen geschikt verklaard voor het transport van alle wapensoorten, hoewel het over het algemeen raadzaam is passagiersbooten voor het vervoer van troepen te voet, daarentegen vrachtbooten voor dat van de bereden wapens en treinen te bestemmen. Het gebruik van vrachtbooten voor cavalerie, technische troepen en treinen verdient reeds daarom aanbeveling, omdat deze stoomers gewoonlijk van talrijker kraaninrichtingen "en stoom- lieren voor het ontschepen van zware lasten voorzien zijn dan passagiersstoomers. Hoe het ook zij, het zal echter voor iedere oorlogsmarine zaak zijn om den vooruitgang der eigen handels-marine zorg vuldig te volgen, ten einde steeds te weten in hoeverre op een uit gebreid gebruik voor oorlogsdoeleinden gerekend kan worden. 1) Omtrent de inrichting der ingehuurde Japansche stoomschepen 1) Noot van den vertaler. Is in dat opzicht bij het voornaamste deel onzer Indische handels marine—de Koninklijke Pakketvaart Mij alles gedaan, wat gedaan kan worden Weet onze Gen. Staf van elk schip welke verschillende troepenafdeelingen aan boord geborgen kunnen worden, hebben onze militaire ingenieurs teekeningen van die schepen, weten zij wat er

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 177