158 voor het troepentransport konden tot nu toe geen vertrouwbare gegevens verkregen worden, doch zullen deze voorbereidingen wel met die bij andere marines overeenkomen en hoofdzakelijk bestaan uit het inbrengen van tijdelijke tusschendekken in de laadruimen, het bijbouwen van keukens, privaten, munitieruim ten, stallen enz. Voegen wij hieraan nog de opmerking toe, dat daar in den oorlog tijd het kostbaarste goed is, het voordeelig zou zijn om alle inrichtingen, benoodigd tot het gereedmaken der handels schepen voor het transporteeren van troepen, reeds in vredestijd gereed te maken en in de havens op te leggen, waar de schepen zullen worden uitgerust. Zoo is bijv. bij de Russische vrije vloot 1) het gezamenlijke voor troepentransporten noodige materiaal reeds gereed en zul len voor de inrichting van deze stoomschepen voor transport doeleinden slechts weinige dagen, bij enkele wellicht slechts uren noodig zijn. Wat de inrichting van keukens betreft, hetgeen bij de Ja- pansche transportschepen, met het oog op de bekende soberheid der Japanneezen, zeker geen moeilijkheden opgeleverd zal heb ben, doch bij Europeesche troepen reeds van meer belang wordt, moet nog vermeld worden, dat die keukens niet alleen zoo groot moeten zijn, dat gelijktijdig een maaltijd voor alle ingescheepte troe pen bereid kan worden, doch dat zij ook zoodanig geconstrueerd moeten zijn, dat alle brandgevaar absoluut buitengesloten is. In dit opzicht verdient een inrichting navolging, zooals zij in 1878 bij gelegenheid van het transport der Russische troe pen van S. Stefano naar Sebastopol toegepast weid. De be trekkelijke keukens bestonden uit eenvoudige houten kuipen, waarin spiraalvormige buizen aangebracht werden, waardoor de stoom der scheepsketels geleid werd. Ook omtrent de in richting der stallen op de Japansche stoomschepen beschikken wij over geen gegevens, doch zullen deze zich wel onder het gedaan moet worden om elk sehip voor een bepaald doeleinde (paarden- ziekenscliip) in te richten en ia er eindelijk aanteekening van dat alles gehouden in een bruikbaren vorm. die op het critieke moment (wij denken bijv. aan het terugvoeren van de troepen onzer B. B. naar Java, ingeval van verdediging van dat eiland tegen een buitenlandschen aanrander) alle benoodigde gegevens verschaft? 1] Men zie over die vloot blz. 408 van jaargang 1897. Redactie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 178