160 van de 12ie (Kumamato) divisie, die van het eiland Kiusiu* kwam en in de Simonoseki-straat ingescheept werd, uitsluitend plaats in Ujina, de havenplaats van de stad Hiroshima. Hiroshima is met Tokio, de hoofdstad van Japan, door een spoorweg verhonden en werd hij het uitbreken van den oorlog, de zetel van het onder de persoonlijke bevelen van den keizer van Japan staande hoofdkwartier. In Hiroshima werden uitgebreide barakken opgericht tot het onder dak brengen van de voor de inscheping aankomende troepen. De haven van Ujina is wel is waar zeer ruim, doch zij bezit slechts een havendam, die het directe aanleggen van stoomsche pen niet toelaat; deze moesten tengevolge van het zacht hellende strand 1/2 tot U/2 zeemijl (900 2700 M.) uit de oevers ankeren. Deze omstandigheden maken genoemde haven minder geschikt voor het inschepen van groote troepenmassa's en kan deze slechts daarom voor de inscheping gekozen zijn, omdat zij zich het dichtst bij het voorgenomen landingspunt bevond en door haar ligging in de Japansche binnenzee gemakkelijk te dekken is. De inscheping van troepen wordt, wanneer zij middels booten moet plaats hebben, niet onbelangrijk vertraagd. Het is dan ook zaak, om, indien de strategische verhoudingen, waar in de eerste plaats rekening mede moet worden gehouden, zulks toe laten, steeds een haven te kiezen en bij grootere legeraf'deelingen meerdere havens die zoodanig aangelegd en ingericht zijn, dat de stoomschepen aan den wal kunnen liggen en door loop planken daarmede verbonden kunnen worden. Een andere omstandigheid, die nadeelig werken moest op de inscheping der troepen, was gelegen in de groote verschillen tusschen eb en vloed (tot 3 Meter), die zich in de Japansche wateren doen gevoelen. Om dit bezwaar te neutraliseeren werden aan beide zijden van den havendam van Ujina, waarvan de taluds zeer flauw- glooiend bewerkt zijn, jonken (zeilbooten, zooals ze daar te lande gebruikelijk zijn) verankerd en deze twee aan twee door dekken verbonden. Op deze wijze kon de inscheping plaats vinden, zonder rekening te houden met de getijden. Twee dagen voor de inscheping der troepen begon gewoonlijk het inschepen van de treinen. Het schijnt, dat dit voor de-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 180