161 eerste maal door de Engelschen in 1882 met het beste gevolg toegepaste systeem, waarbij het tactische verband volkomen be waard en iedere afdeeling zich met haar eigen trein op een en hetzelfde schip bevindt, ook in Japan nagevolgd is. Uit de tot nu toe uitgevoerde landings-operaties blijkt, dat aan het in stand houden van het tactische verband een zeer groote waarde gehecht moet worden. In ieder geval is het beter, om er van af te zien om de volle capaciteit van een stoom er te benutten, dan om het tactische verband te verbreken. Een verbreking van het tactische verband heeft altijd wanor delijkheden aan de landingsplaats of bij de ontscheping tengevolge. Over de indeeling der Japansche troepen op de stoombooten bij de verschillende transporten beschikt men tot nog toe over geen nauwkeurige gegevens, doch zullen de stoomers, rekening houdende met de soberheid der Japansche troepen, tamelijk overvuld geweest zijn. Als een bewijs voor deze bewering zij medegedeeld, dat voor het transport van de voor de landing in Ismaila bestemde Engelsche troepen, ter sterkte van 23550 man met 5.000 paarden, 68 stoombooten noodig waren, terwijl dé versterking van het le en 2e Japansche leger, ter sterkte van 43031 man en 8152 paarden benevens levensmiddelen voor l1/^ maanu, slechts 74 stoomers vereischte. Hierbij moet men voorzeker rekening houden met de comfort, die de Engelschen zelfs te velde niet ontberen en met de in de 12 tusschenliggende jaren toegenomen capaciteit van de transportvloten. Volgens de opgaven van den admiraal Hill neemt men in Engeland aan, dat bij transporten, die slechts één dag duren, op elke registerton, bij transporten van drie dagen op elke twee registertonnen en bij transporten van langeren duur op elke drie registertonnen één man kan worden ingescheept. Volgens deze berekening zou de Oostenrijksche Lloyd stoomer „Vorwarts" met 2.740 registertonnen inhoud, een lengte van 97 M., een grootste breedte van 11 Meter en een diepgang van 8,2 M. in geladen toestand bij een expeditie van één dag 8 bataljons op oorlogssterkte kunnen bergen, bij een verblijf van 3 dagen l'/2 bataljon en bij een expeditie van langeren duur 1 bataljon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 181