162 In de practijk vervoerde deze stoomer gedurende den opstand in Krivoscie in 1882 drie bataljons van het Infanterie Regiment No. 43, ter sterkte van ongeveer 1.700 man van Pola naar Cas- telnuovo, welke reis twee dagen duurde. Daar de Oostenrijksche troepen veel minder eischend zijn dan de Engelsche, gebruikt men in Oostenrijk de volgende berekening: op iedere 1000 registertonnen bergt men 700 man voetvolk of 150 man cavalerie of een halve veldbatterij. Volgens deze berekening kon de bovengenoemde Lloydstoomer „Vorwarts" rond twee bataljons infanterie of 400 man cavalerie of een veldbatterij van 8 stukken voor een expeditie van gemiddelden duur aan boord nemen. Middelen voor het in- en ontschepen der troepen. Voor het in-en ontschepen van troepen, paarden en treinen beschikte het Japansche legerbestuur over een voldoend aantal z.g. sampans, die gemiddeld 40 a 50 man of wel 5 paarden konden bevattende sampanvoerders wisten met deze hunne vaartuigen zeer handig om te gaan. Wellicht is het hier tevens de plaats om er op te wijzen, dat Japan tal van zeekundige inwoners bezit, doordat een niet onbeduidend gedeelte der bevolking van de vischvangst leeft. Dit feit moet voor de landingsoperaties van bijzondere beteekenis geweest zijn, omdat niet alleen de geheele oorlogsmarine voor zien werd van zeelieden van beroep, maar omdat er ook in de gelederen van het leger vele zeelieden aanwezig waren. Van hoeveel voordeel het is, om bij zulke gelegenheden te beschikken over troepen, voor wie al zijn zij nu niet bepaald met de zee vertrouwd dit element toch geen onbekende is, kan opgehelderd worden door het volgende voorbeeld In 1878 was ik in de gelegenheid op Z. M. schip Kaiser Max" van Neurn naar Prevesk het transport mede te maken van de Turksehe troepen, die bij Metkovitch de grenzen overtrokken- Met gemak konden in iedere boot 40 man geborgen worden, die buiten allen twijfel reeds verscheidene malen troepentrans porten over zee hadden medegemaakt. Kort te voren had Z. M. Kaiser Max" bevel ontvangen een bataljon van het Infanterie

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 182