163 Regiment No. 72 van Perasto naar Ragusa te brengen. Toen was het, niettegenstaande onze soldaten niet zwaarder bepakt waren dan de Turksche, niet mogelijk geweest meer dan hoog stens 34 man in deze zelfde booten in te schepen. Maar dit batal jon was nog nooit met booten ingescheept of ontscheept geworden. Het komt mij daarom wel gewenscht voor, althans die troepen, welke in kustplaatsen garnizoen houden, ook in dit opzicht te oefenen. Het in- en ontschepen behoeft daartoe geen onderwerp van afzonderlijke oefening te wezen, maar het zou bijv. bij gelegenheid van de een of andere velddienstoefening tot bereiking van het manoeuvreerterrein of in dergelijke gevallen toegepast kunnen worden. Hoe goed geoefend de Japansche troepen en de sampanvoerders waren, blijkt wel het best daaruit, dat niettegenstaande de ongunstige gelegenheid tot inschepen in Ujina aldaar in één dag, zonder gebruikmaking van den nacht, 10000 man met paarden ingescheept werden. Gelijk hierboven medegedeeld werd, waren de tot deze troepen behoorende treinen reeds de beide vorige dagen aan boord gebracht. Het in- en ontschepen van de paarden had doorgaans plaats door ze op te hijschen middels broeken. Wie ooit in de gelegen heid geweest is om een dergelijke wijze van inschepen van paarden bij te wonen, zal zich ook al is hij geen bereden officier tot deze wijze van inladen niet bepaald aangetrokken gevoelen. In dit opzicht is gedurende eeuwen niet op de minste vooruitgang te wijzen, hetgeen wel hoofdzakelijk daaraan zal moeten worden toegeschreven, dat het bij dergelijke transporten in vredestijd gewoonlijk zoowel op de inschepings- als op de ontschepingsplaats mogelijk is een verbinding door middel van loopbruggen aan te brengen. Voor paarden van hoogere waarde worden ook dikwijls boxen gebruikt, welke opgeheschen kunnen worden; deze kunnen echter bij landingsoperaties met het oog op het tijdverlies niet gebruikt worden 1). Bij het in- en ontschepen met een broek zijn de paarden gedurende de eerste oogenblikken van het ophijschen gewoonlijk zoo angstig, dat zij geheel willoos met zich laten omspringen 1) Noot van den vertaler. Engeland heeft deze laatste methode gebezigd bij het inschepen van voor Zuid-Afrika bestemde paarden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 183