164 -en aan hun woede over de ondergane barbaarsche behandeling- pas uiting geven, zoodra zij weder vasten bodem onder zich voelen. Een onrustig paard in een boot of sloep kan den goeden gang der ontscheping niet onbelangrijk vertragen. De groote moeilijkheid bij het in- en ontschepen van paarden is gelegen in de naar verhouding zeer grooten vertikalen afstand bij een slechts .zeer geringen horizontalen afstand, verhoudingen waardoor het maken van oprids te eenenmale is uitgesloten. Wat de trein van de Japansche troepen betreft, zij opgemerkt, dat de Japansche intendance, welker dienstpraestaties gedurende den geheelen oorlog zeer in het bijzonder geroemd werden, van te voren alle materialen en levensmiddelen in zoodanige hoe veelheden en vormen verpakt had, als verband hielden met de ter beschikking van de troepen gestelde transportmiddelen. Dooi de omstandigheid, dat Korea slechts weinige en zeer slechte wegen bezit, was het gebruik van voertuigen nagenoeg uitgesloten en moesten voor het transport öf menschen öf draagdieren gebezigd worden. De draagdieren, voor het meerendeel kleine sterke paarden, werden echter niet van uit Japan medegenomen, maar in Korea zelf bijeenverzameld. Bij landingen aan de vlakke kusten, zooals bijv. bij de landing in Tsung-kao-li. konden voor dienst bij de treinen uitsluitend menschen in aanmerking komen. Hiervoor kon het Japansche legerbestuur beschikken over een uitmuntend materiaal, n.l. de z.g. koelies. Dit is de laagste arbeidersklasse in Japaneen koelie bezit niets en leeft slechts van zijn dagelijksche verdienste. Deze klasse omvat niet alleen die dragers, welke in staat zijn lasten tot 60 K.G-. tot 22 K.M. ver in een dag te transporteeren, maar ook de z.g. Jin-ricsha lieden. De Jin-ricsha's zijn kleine sjeesvormige rijtuigjes, die meestal door één soms door twee man getrokken worden en in Japan een zeer gebruikelijk transportmiddel vormen. Met zulk een Jin-ricsha kan een passagier met 85 K.G. bagage dagelijks een afstand van 60 K.M. afleggen, zonder dat de ricshalieden zich zichtbaar overwerken. Over kortere afstanden legt een ricshaman tot 11 K.M. in het uur af. Bij de in Japan heerschende vaderlandsliefde kon het Japansche legerbestuur zeer gemakkelijk koelies en ricshalieden in vol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 184