165 ■doend aantal huren, ofschoon hun loon slechts 35 sen f 0.86 daags bedroeg. Toen de behoefte aan koelies toenam, werd de aanwerving daarvan aan verschillende Japansche firma's opge dragen, die voor iederen geleverden koelie 50 sen /'1.225 ont vingen, waarvan zij 35 sen aan dezen moesten uitbetalen. De vaderlandsliefde was zelfs onder deze laagste klasse der bevolking zoo groot, dat als er bijv. een inschrijving voor 1000 koelies gedaan werd, zich er over de 3000 aanmeldden, zoodat de krachtigste en in de beste conditie verkeerenden uitgezocht konden worden. In het geheel werden door het Japansche legerbestuur 20000 koelies aangeworven, welke gelijkelijk over de beide legers ver deeld waren. Op iedere 100 koelies moesten de met de levering belaste firma's zorgen voor een koelie-inspecteur, voor welken werkkring zich vele oud-officieren aanmeldden. De koelies werden in Hiroshima verzameld, aldaar op militaire wijze georganiseerd en met zwaarden bewapend. Hier zij er *op gewezen, dat het vechten met zwaarden in Japan door het geringe volk in de openbare schermscholen veel beoefend wordt en dat er zich onder de ricshalieden niet zelden voortref felijke schermers bevinden. Voor de inscheping werden de koelies door hunne inspecteurs afgeëxerceerd, moetende zij op commando hun lasten opheffen, respectievelijk gereed stellen om getrokken te worden, ze naar de aangewezen plaats in militaire orde ver voeren en aldaar afladen. De voordeelen van deze oefening kwamen in het bijzonder uit bij de landing in Tsung-kao-li, waar op een buitengewoon kleine ruimte geland moest worden en waar met het oog op de houtarmoede van het land zelfs het brandhout om te koken van Japan medegenomen moest worden. Door den strengen winter werden vele koelies ongeschikt om dienst te doen en moesten huiswaarts gezonden worden. Tot verpleging en verzorging van deze koelies werd in Japan een nationale vereeniging opgericht onder presidium van een dei- keizerlijke prinsen, welke op uitgebreide schaal medewerking ondervond en ten volle aan haar doel kon beantwoorden. Europeesche staten bevinden zich, wat de middelen tot ont scheping betreft, lang niet in zoo gunstige omstandigheden als Japan, althans niet met betrekking tot de goedkoopte daarvan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 185