166 Niet alleen dat de behoeften der troepen grooter zijn, maar ook de Europeesche toestanden vereischen andere, en wel, al thans te land, volmaaktere vervoermiddelen. De in Japan gevolgde methode met betrekking tot de volg orde van inscheping kan echter ook voor Europeesche toestan den doeltreffend genoemd worden en moeten steeds eerst de- treinen, gelijktijdig ook het geschut, vervolgens de paarden bij de cavalerie met ruiters en ten slotte de voettroepen voor in scheping in aanmerking komen. Wat de voor in- en ontsche ping te bezigen vaartuigen betreft, valt op te merken, dat voor voettroepen gewone booten, zooals ze in voldoende aantal in iedere groote haven te verkrijgen zijn, voldoen. Zijn de oorlogs schepen, die de transportvloot begeleiden in de gelegenheid met hun booten hulp te verleenen en in het bijzonder hun. stoombarkassen beschikbaar te stellen voor het sleepen, dan zal de ontscheping der voettroepen, zelfs als er wat zee staat, nog altijd snel en goed uitgevoerd kunnen worden. Veel moeilijker is het gesteld met de ontscheping van cavalerie, artillerie en treinen. Niet alleen, dat de paarden, het geschut en de voer tuigen belangrijk grooter vaartuigen voor hun transport verei schen, die slechts in gering aantal kunnen worden medegeno men, maar ook de ontscheping zelf is tijdroovender en ver- eischt meestal de samenstelling van landingsbruggen. Daarom moeten er ook materialen voor dergelijke constructies worden medegegeven. In dit opzicht kan het optreden der Engelschen in Egypte in 1882 in het bijzonder als een uitstekend voorbeeld gesteld worden. Aan de Engelsche transportvloot was de vroegere korvet Thalia toege voegd, die uitsluitend ontschepingsmaterialen, groote pramen, be nevens voorraden hout en metalen aan boord had om vliegende bruggen te slaan. De commandant van dit schip was vertrouwd met de leiding van een ontscheping, terwijl de bemanning van dit stoomschip bijna uitsluitend uit beroepslieden bestond. Op een dergelijk materiaal bevattend stoomschip zou bovendien nog een detachement pioniertroepen kunnen worden ingedeeld, waaraan, in gemeenschap met de marine, de samenstelling van landingsbruggen zou kunnen worden opgedragen. Tot ontscheping van cavalerie, artillerie en treinen werden tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 186