168 inzetten van de schroefbouten houdt, zooals van zelf spreekt, het binnendringen van water in deze ruimten op. Een zooda nige vierdeelige praam kan 100 man of 8 paarden bevatten haar geheele lengte bedraagt 12,020 M, haar bovenbreedte 3,5 M. haar bodembreedte 2,925 M. en haar gewicht 4280 K.G. De pontons, zooals deze bij de pioniertroepen der meeste legers in gebruik zijn, zijn slechts bij volkomen rustig weder te gebruiken, evenzoo is ook het gebruik van „Platten" afhan kelijk van den toestand der zee. Het medenemen van „Plat ten" verdient echter altijd aanbeveling, omdat zij bij het ver vaardigen van landingsbruggen en het ontschepen van paarden, geschut en voertuigen, goede diensten zullen bewijzen 1). De figuren 8 en 9 stellen een zoodanige „Platte" voor; zij is geheel uit hout vervaardigd en bezit een goed geschraagd, eenigs- zins gewelfd dek. Het gewicht van een zoodanige „Platte" mag 4000 K.G. niet overschrijden. „Platten" van dit soort werden gebezigd bij de landing der Chineezen in Pisagua in het jaar 1880; elk daarvan kon in éénmaal 100 man opnemen. Met betrekking tot het inladen van treinen valt nog op te merken, dat voertuigen in het algemeen steeds in beladen toe stand ingescheept en ontscheept moeten worden om het tijdroo- vende overladen van het materieel uit te winnen. Is het ruim, dat voor het inladen der voertuigen ter beschikking staat, te laag, zoo moeten behalve de disselboomen ook de raden wor den afgenomen, maar deze moeten bevestigd worden op het daarbij behoorende wagengestel. Ook in dit opzicht behooren reeds in vredestijd al die proeven te worden genomen, welke geschikt zijn om de zich het meest aanbevelende wijze van handelen uit te vinden en om alle hulpmiddelen, welke bij het inschepen van treinen of geschut noodig zijn, reeds in vredestijd te kunnen samenstellen. Yan hoeveel gewicht het is zelfs het inladen van de treinen te doen plaats hebben volgens een weldoordacht plan, blijkt wel het beste uit het volgende feit. Bij de landing der Fran- 1) Noot v/d vertaler. De oorlogsdrijver vlotten, waarover wij hier in Indië beschik ken, komen ons vrij wat handiger en bruikbaarder voor dan de door den schrijver be sproken „Platten".

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 188