170 welke in toereikend aantal in Chemulpho en omgeving bijeenge- bracht konden worden. Yeel moeilijker verliepen de landingen van de beide echelons van het 2de Japansche leger bij Tsung- kao-li en in de Young-ching baai. Voordat ik echter overga tot de bespreking van deze beide zeer belangrijke landingen, zij het mij vergund nog eenige woor den in het algemeen te zeggen over de keuze van een lan dingsplaats. Bij de keuze van een landingsplaats geven in de eerste plaats de strategische factoren den doorslag en zal meestal geland moeten worden in de lijn van den geringsten weerstand. Desniettegenstaande zijn echter ook zeevaartkundige invloeden en de gesteldheid van de zee van groot belang en mag de lan dingsplaats nimmer zoodanig gekozen worden, dat de weersge steldheid in staat kan zijn de landing belangrijk te vertra gen of zelfs te onderbreken, iets, wat onder bepaalde omstan digheden zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Het karakter van een landing zal dat van een verrassing zijn, daar snelheid in alle bewegingen een hoofdfactor is, die het gelukken van zulk een onderneming bevorderen kan. De eischen, waaraan een ideale landingsplaats moet beantwoor den, zijn daarom: 1. goede verbindingswegen met het binnenland; 2. beschutting voor slecht weder; 3. de mogelijkheid om de landingsplaats door de scheepsartil- lerie te beheerschen 4. een kustgesteldheid, die het maken van talrijke brugver- bindingen met de stoomschepen toelaat; 5. voldoende ruimte tot ontwikkeling van de ontscheepte troe pen en ten slotte 6. een terreingesteldheid, die het mogelijk maakt om de lan dingsplaats met geringe strijdkrachten vast te houden, bij een eventueelen terugtocht van de ontscheepte troepen bovendien zoo lang, totdat de inscheping voltooid is. Zeehandelsplaatsen zullen het best aan het meerendeel dezer eischen beantwoorden, daar echter de meeste dezer van vesting werken en versperringen voorzien zijn, kunnen zulke havens slechts in zeldzame gevallen als landingsplaatsen in aanmerking komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 190