171 Op andere punten van een kust zullen deze voorwaarden zel fden gelijktijdig voorhanden zijn en zal men daarom meestal van de een of andere van de zes vooropgestelde eischen afstand moe ten doen. Met betrekking tot dekking uit een militair oogpunt moet aan landtongen de voorkeur gegeven worden boven diepe zee bochten, maar hebben deze daarentegen weder het groote na deel, dat de beschutting tegen ongunstige weersgesteldheid aldaar zeer gebrekkig zal zijn. Over het algemeen zullen kusten met steile oevers de landing zelf vergemakkelijken, maar zij zullen de ontscheepte troepen meer moeilijkheden bieden en het aanleggen door den troep van hulp verbindingswegen noodig maken. De nadering der schepen tot op zeer korte afstanden van den oever zal mogelijk zijn, daar entegen de beveiliging van het omliggende terrein door de be langrijke bodemverheffingen, die aan zulke kusten meestal voor handen zijn, moeilijk' wezen. Vlakke kusten dwingen de transportschepen op groote afstan den van den oever te ankeren, bemoeilijken daarom de ontsche pingen; ook kleine booten kunnen dikwijls zelfs den oever niet bereiken, waardoor voettroepen door het water wadende aan land moeten komen, terwijl voor de cavalerie, de artillerie en de treinen het aanleggen van landingsbruggen noodig wordt. Daar er van het grootste gedeelte der gezamenlijke kusten nauwkeurige kaarten bestaan, zal men reeds van te-voren in de gelegenheid zijn, een aan het doel beantwoordende keuze voor een landingsplaats te doen. In geen geval zal echter mo gen worden nagelaten die landingsplaats onmiddellijk voor de landing te verkennen en daarbij in het bijzonder uitte maken of er gedurende de landing al dan niet op tegenstand gerekend zal moeten worden. Na deze verkenning behooren onmiddellijk de landingsde tachementen van al die oorlogsschepen, welke niet gebezigd worden voor de verder in zee te onderhouden veiligheidsdienst, ontscheept te worden. Deze detachementen moeten al die punten bezetten, waarvan het bezit voor een ongestoorde ontscheping van troepen noodig is. Is de landingsplaats in handen van den vijand, dan zal het—

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 191