172 evenals zulks het geval is bij een rivierovergang, die in het ge zicht van den vijand steeds een bedenkelijke en vele offers eischende onderneming blijft meestal raadzaam zijn een ander landingspunt te kiezen dan wel zich in vereeniging met de oorlogsvloot eerst van het tot operatiebasis uitgekozen punt meester te maken. Bevinden zich op het uitgekozen landingspunt slechts zwakke vijandelijke strijdkrachten, zoo is het in de eerste plaats de taak van de scheepsartillerie om zooveel ruim baan te maken, d at de- landingsdetachementen der oorlogsschepen aan wal gezet kunnen worden, ten einde daarna met de ontscheping van de troepen te kunnen beginnen. De landing draagt in dit geval het karakter van een aanval lend gevecht, waarbij de landingsdetachementen der oorlogssche pen den voortroep vormen en eerst naarmate van de ontscheping der troepen versterkt worden, totdat er voldoende terrein gewon nen is om tot de ontscheping van het gros te kunnen overgaan. Op de landingsplaats zelf moet zonder dralen een opnamestel ling ingericht worden, voor het geval men teruggeworpen wordt. De verdediging dier stelling tot aan de eventueel weder gevolgde inscheping van troepen moet te beurt vallen aan de landingsde tachementen der oorlogsschepen. Na deze beschouwing over de keuze der landingsplaats keer ik eindelijk terug tot de landing van het 2de Japansche leger. Het lste echelon van dit leger, ter sterkte van 39657 man, 5160 paarden, 3000 koelies en sampan-lieden, 48 stukken geschut en proviand voor 2>/a maand, was, gelijk vroeger reeds werd mede gedeeld, bestemd voor de inneming van Port Arthur. Deze troepen waren verdeeld over 60 stoombooten en beschik ten aan ontschepingsmiddelen over 12 stoombarkassen en 350 sampans, die door de stoombooten waren medegenomen. Dit transport kwam, zonder geconvoieerd te zijn, tot in de nabijheid van zijn bestemmingsplaats en werd daar opgewacht door het westelijke Japansche eskader, dat zich bij de Elliots- (Li chang-shan-) eilanden bevond. De landing vond, in verband met de omstandigheid, dat de eenige hiervoor geschikte plaats, de Ta-lien-hwan- baai, door forten beschermd werd, op het nagenoeg open strand bij Tsung-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 192