174 - de forten der Ta-lien-hwan-baai in deze voortreffelijk geschikte zeebocht, welke ook van een ijzeren havendam voorzien was. In Petsewo werd door de Japansche pionniers binnen 48 uur een 860 M. lange havendam gemaakt, waaraan de ontscheping onafhankelijk van de getijden kon plaats vinden. De landing van het eerste echelon van het 2de Japansche leger vond derhalve plaats op een punt van de kust, dat daar voor niet geschikt was en waarschijnlijk slechts, omdat op dit punt geen vijandelijke tegenstand te verwachten was. Wezenlijk gunstiger verliep de ontscheping in de Young-chin- baai van het 2de echelon van het 2de Japansche leger, dat, zooals reeds vroeger vermeld werd, Wei-ha-wei moest innemen. De bocht van Young-chin werd reeds voor het uitbreken van den oorlog door Japansche officieren verkend en voor lan dingsdoeleinden geschikt bevonden. Dit transport bestond uit 41547 man en 5745 paarden benevens proviand voor 11 /2 maand; het was verdeeld over 71 stoomschepen. Tot ontscheping waren door de stoomers 18 stoombarkassen en 400 sampans medegebracht. De aanzienlijke transportvloot werd vereenigd in de Ta-lien- hwan-baai en vervolgens door het westelijke Japansche eska der getransporteerd naar de Young-chin-baai, door de Japanners Lung-shin-baai genoemd. Het verschil tusschen eb en vloed bedroeg in deze baai slechts 2,8 M. Op de landingsplaats waren door de officieren van denJapan- schen kruiser „Yayema", die de ontscheping van de troepen moes ten leiden, reeds aanlegplaatsen voor de verschillende troepen- afdeelingen aangewezen en door staken gemarkeerd. Ook hier landde men eerst de landingsdetachementen van en kele Japansche schepen tot beveiliging van de landingsplaats. De transportvloot kon tot op 700 a 1000 M. van het land ankeren en werden er door de Japansche pionniers talrijke aan legplaatsen en landingsbruggen vervaardigd. De met voettroepen beladen booten waren uitgerust met lichte bruggen van 2 M. lengte en 3/4 M. breedte, zoodat de troepen droogvoets den wal konden bereiken. De aanwezige stoombarkassen sleepten in de eerste plaats de

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 194