176 Deze bewaking had zoo goede gevolgen, dat zelfs eenige Chi- neesche torpedobooten, bij een poging voor Wei-ha-wei om door te breken, niet konden ontkomen, maar ten deele in den grond geboord werden en ten deele vrijwillig op het strand liepen; om te ontkomen aan de verovering door deJapansche vloot, vielen zij echter in handen van de Japansche troepen. Slotwoord. Japan heeft, niettegenstaande de Europeesche cultuur er nauwe lijks sedert meer dan een halve eeuw ingang vond, door dezen oorlog bewezen, dat bet ook tegenover een Europeesche macht een tegenstander zou zijn, waarmede ten zeerste rekening ge houden zou moeten worden. Deze snel opkomende staat is thans met alle middelen bezig om zijn vloot op een zoodanig standpunt te brengen, dat het mogelijk zal worden, dat zij aan alle te stellen eischen voldoet 1). Tot deze eischen behoort ook, dat de vloot in staat moet zijn om, het geval daartoe leidende, de heerschappij ter zee of althans in een bepaald gedeelte te behalen, zal men niet ge noodzaakt zijn af te zien van ondernemingen, die zonder twijfel in de uitvoering zeer moeilijk zijn, maar die herhaaldelijk een beslissenden en bespoedigenden invloed gehad hebben op het verloop van den geheelen oorlog. Om deze reden moet het als een wet der wijsheid worden beschouwd, om bij de vaststelling van de maritieme weerkracht van een staat niet alleen de uitgestrektheid van zijn kustgebied als maat staf aan te leggen, maar hierbij en wel inde eerste plaats al die opdrachten in aanmerking te nemen, die der oorlogsmarine te beurt kunnen vallen, als een gevolg van de politieke stelling, die de staat inneemt, en die het waarborgen van zijn belangen eischt. 1) Noot v.d. vertaler. Sedert schrijver deze regelen te boek stelde, onderging de Japan sche vloot herhaaldelijk belangrijke uitbreidingen, terwijl de dagbladen dezer dagen (Juli 1902) mededeelingen deden omtrent een zeer belangrijke verhooging van het marine-budget, ver band houdende met nieuwe plannen van aanbouw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 196