BOEKBESCHOUWINGEN. Onze strijd in Zuid-West Selebes tot 1838 en de daaruit te putten lessen. door O. Ny- pels, Kapitein van den g-eneralen staf O. I* L. 2 Deelen. Batavia, Javasche Boekhan del en Drukkerij 1902. Deze nieuwe pennevrucht van de hand des schrijvers van „De expedi- tiën naar Bali in 1846, 1848, 1849 en 1868" zal ongetwijfeld door velen, evenals door ons, met de meeste belangstelling en sympathie zijn begroet. En met recbt, want studiën als deze goed geschreven critische verhandelingen van episoden uit onze rijke Indische krijgsgeschiedenis, zooals wij er he laas nog te weinig bezitten, zullen hun nuttig effect niet missen. Zij zullen, vooral bij het jongere geslacht, den lust opwekken, zich meer dan tot dusverre aan de studie van dit onderdeel der militaire wetenschap te wijden en daardoor het hunne bijdragen, niet. alleen tot verrijking van de kennis en tot verruiming van het oordeel, maar ook tot vorming van het karakter van hen, die in de toekomst den naam van het Indische Leger hoog zullen hebben te houden. "Wel is waar hoort men, met betrekking tot het Voorafgaande, meermalen de meening verkondigen, dat in alle genoemde opzichten voor onze toekomstige aanvoerders meer waarde moet worden gehecht aan de bestudeering van latere oorlogen en expeditiën dan aan die van krijgsverrichtingen uit een reeds lang vervlogen tijdperk, omdat deze laatste onder zoo geheel andere verhoudingen en omstandig heden hebben plaats gehad, doch o. i. is die meening slechts gedeeltelijk juist. Het zou ons te ver voeren, de redenen voor deze zienswijze hier nader uiteen te zettenmaar wel wenschen wij met nadruk te consta- teeren, dat de jongste arbeid van den Heer Nypels ons opnieuw bevestigd heeft in de overtuiging, dat ook uit onze vroegere Indische oorlogen tal van lessen en leeringen te putten zijn, niet alleen op staatkundig en stra tegisch, maar zelfs ook op tactisch gebied, die voor den strijd tegen een inlandschen vijand nimmer hunne waarde zullen verliezen. Wie daaraan nog twijfelen mocht, getrooste zich de moeite dit werk met de vereischte aandacht te lezen; hij zal den daaraan besteden tijd voorzeker niet als verloren kunnen beschouwen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 197