- 3 Uit dit overzicht komen we derhalve tot het verrassende re sultaat, dat de Infanterie van ons leger telt: 640 korporaals en, 1506 onderofficieren. Ra-ra, hoe gaat dat? Hoe kunnen uit 640 korporaals zooveel onderofficieren geboren worden? Dit zal voor een ieder wel een raadsel blijven: op 1 korporaal 2,35 onderofficier. Het Officiersboekje telde op 1 Januari j.l. 192 2e luitenants, 409 le luitenants, 238 kapiteins, 26 majoors, 24 luitenant-kolonels, 6 kolonels, 3 generaal-majoors, 2 luitenant-generaals, d.z. 834 subaltern officieren en 61 hoofd- en opper officieren. In dezelfde verhouding als korporaals en onderofficiex-en, zou voor het officierskorps de verhouding moeten zijnop 834 subaltern officieren 1960 hoofd- en opperofficieren of 32 maal zooveel als thans. Wat een promotie zou dat geven; om van te watertanden; men kreeg majoors in de slendang. Verder commentaar geheel overbodig; blijft die wanverhouding tusschen het aantal korporaals en dat der onderofficieren bestaan, het zal ten eeuwigen dage een gescharrel blijven om ons Euro- peesch kader voltallig te krijgen, maar lukken zal het nooit. Maken we eene dergelijke berekening aan de hand van A. O. 52 van '90 met betrekking tot het Inlandsche element der In fanterie, dan vinden we: 1077 niet-Europeesche korporaals en 899 niet-Europeesche sergeanten 1) alzoo op 1 korporaal 0,83 sergeant. Waarom deze verhouding zoo geheel anders dan bij de Euro peanen? Het vrijwel voortdurend voltallig zijn van het Inland sche kader bewijst, dat deze verhouding steekhoudend genoemd mag worden. Voor de Europeanen zou zij waarschijnlijk echter 1) Hierbij, evenals bij de voorgaande tabel, hebben we aangenomen, dat de fouriers •allen Europeanen zijn, wat, op eene enkele uitzondering na, ook het geval is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 19