203 - zijn aangewezen en actief optreden door de daarvoor bestemde af- deeling daarbuiten (men raadplege hier de punten 532, 533 en 534). Napoleons gevleugelde woorden, „activité, activité, vitesse", het levenverwekkend beginsel des aan vals, spreekt uit de „Wenken" niet in genoegzame mateEn toch, wij moeten aanvaller blijven, om, zelfs ver in de minderheid, te kunnen zegevieren. Laten wij den inlandschen vijand het initiatief, laten wij ons door hem terugdringen in de rol des verdedigers, zij het tijdelijk, zij het plaatselijk, de terugslag doet zich onmiddellijk en overal gevoelen door eene veel grootere driestheid, eene veel grootere hardnekkigheid in zijn optreden. Reeds voor zestig jaren zeide maarschalk Bugeaud„un Kabyle attaquant est tout autre qu'un Kabyle attaqué" en deze woorden gelden tegenover eiken min der beschaafden, fanatieken vijand, hij zij dan Atjeher of Afghaan, zoozeer, dat de le luitenant der cavalerie Boon in zijne belang wekkende studie over het gebruik der cavalerie (pag. 527 van den loopenden jaargang van het I.M.T.j daarop den Engelschen soldaat eene paraphrase kon laten leveren. Werd in de voorafgaande beschouwingen in het tegenwoor dige reglement, vooral wat betreft de behandeling der techniek van het gevecht, een aanzienlijke vooruitgang geconstateerd, niet zoo gelukkig zijn wij ten aanzien van de kern der zaak, de eenige reden voor, het eenige doel van de oefening van den troep, het vormen van te velde bruikbare eenheden, het „feldtüchtig" maken van ons leger. Terwijl punt 1 van het reeds genoemde Fransche Projet van 1901 luidt: „La preparation a la guerre est le but unique de 1' instruction des troupes", schijnen in het Exercitie reglement voor de Infanterie van het Nederlandsch-Indische leger van 1901, de wijze van oefening en de voorbereiding tot den oorlog slechts in een zeer verwijderd verband tot elkaar te staan. Bovendien rijst, voor wat het formeele gedeelte der oefeningen betreft nl. voor de hoofdstukken Y. Opstellingen en bewegingen in gesloten orde, III. Oefeningen in verspreide orde, II. Exercitiën in gesloten orde, het vermoeden, dat de adapteering van het Nederlandsche reglement aan de behoeften van de Indische infanterie niet altijd heeft plaats gehad na nauwgezette raad pleging, na ernstige overweging van den Nederlandschen tekst,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 223