205 den troep uit de juiste baan leidt! Na de inleidende exercitiën, noodig om den soldaat te leeren marcheeren en zijn wapen hanteeren de soldatenschool bestaan er voor hem alleen oefe- 7 ningen in de vormen en bewegingen, welke te velde noodzakelijk zijn en waarbij nu eens in front op één of twee gelederen, met meer of minder groote tusschenruimten tusschen de enkele man schappen, dan weder uit de flank met vieren, tweeën of eenen, al naar de omstandigheden van het oogenblik, ter beoordeeling van de aanvoerders, wordt opgetreden. In het laatste geval wordt de soldaat geoefend in de, in het reglement nog niet bij name voorkomende, doch daarom niet minder noodige, „sectieschool". Weg dus ook roet alle, alleen op conventie berustende be wegingen, welke heden ten dage geen zin meer hebben! De oefening zal er door vereenvoudigd worden en het gevaar, dat de opleiding van den enkelen man en van de afdeeling uit het juiste spoor zal worden geleid, door het overwicht aan nuttelooze driloefeningen boven gevechtsvormen en bewegingen toegekend, zal worden afgewend. Er zal dan niets overblijven dan één enkele wijze van opleiding, wier eenige doel is allen eenheden te velde een maximum productievermogen te verzekeren. Laat men zich niet beangst maken over het te loor gaan van het verband, volgens velen staande en vallende met gesloten oefeningen, met de gesloten orde. Ja, bestond werkelijk het ver band in het angstvallig gesloten houden van den troep, in de aanra king der ellebogen, dan ware er reden tot ongerustheid, doch het in trinsieke kenmerk van het verband is iets geheel anders en laat zich weergeven door de geschiktheid van een troep om van wegeen in den strijd absoluut in de hand van deszelfs aanvoerder te blijven. Dit moderne en hooger staande verband zal niet alleen niet te loor gaan, doch zal integendeel juist door de beoefening der eigen bewegingen, waarvoor het noodzakelijk is, n.l. het marcheeren volgens die rationeele beginselen, welke zich eigenen voor het optreden met lange liniën in willekeurige terreinen, d. i. met groote, individueele vrijheid der sectiën en met den sectiecom mandant als guide vóór zijne afdeeling snel en zeker worden verkre gen drilbewegingen of paradevormen zijn hiervoor niet noodig. Na al het voorafgaande, der overweging ten volle waard, zijn de woorden, waarmede de commissie van samenstelling van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 225